Екс-депутат Держдуми: Захоплення Криму Росією було спланованою акцією
Росія ввела війська на територію Криму до того, як було дано дозвіл Ради Федерації, з метою захопити органи державної влади України та військові частини.
Про це заявив екс-депутат Держдуми Ілля Пономарьов під час допиту в Оболонському райсуді Києва, 14 лютого.
"Мені стало зрозуміло, що це наші війська на території Криму в березні 2014 року. Але те, що вони були застосовані, я знав з 27 лютого. І вони були з самого початку застосовані саме для блокування держоб'єктів, органів місцевого самоврядування та військових частин, які там знаходилися", - сказав він.
"Те, що відбувалося в Криму не було якимось спонтанним рухом знизу, заснованим на якомусь страху міфічних бандерівців, а це було саме організоване захоплення території іншої країни", - зазначив Пономарьов.
Він додав, що спочатку не знав приналежність військових, які діяли на півострові, і тому провів власне розслідування.
Політик розповів, що знайшов чоловіка з Сибіру, який був у складі військових частин головного розвідувального управління Генштабу РФ, які застосовувалися в Криму.
"Той чоловік, з яким я говорив, не був розташований на території бази в Севастополі до того, як почалися ці події, а був перекинутий на територію півострова 27 лютого", - зазначив Пономарьов.
"Тому фактично це було введення нових збройних сил на територію України і воно було здійснене до того, як Рада Федерації дала на це дозвіл. Відповідно до російського законодавства - це прямий злочин, який вчинило керівництво моєї країни", - додав він.
Пономарьов заявив, що інакше, як агресією він не може назвати те, що відбувалося в той час у Криму.
"Це був акт агресії проти України, який згодом призвів до розриву зв'язків з Україною, до збройного конфлікту, міжнародної ізоляції Росії та до економічної кризи", - сказав екс-депутат Держдуми.
Він уточнив, що спочатку вважав, що так званий "референдум" у Криму був легітимним і відображав точку зору жителів півострова, але пізніше він змінив цю точку зору.
"Я думав, що участь збройних сил була не ключовою, але виявилося, що ключовою. Після того, як я познайомився з людьми, які жили в Криму в цей час, спостерігали все, що відбувається своїми очима, почув численні свідчення того, як це відбувалося, я змінив точку зору", - розповів російський політик.
Пономарьов зазначив, що близько спілкувався з радником президента РФ Сергієм Глазьєвим, політиком Костянтином Затуліним, Ігорем Гиркиним та іншими російськими діячами, які розповіли йому подробиці анексії Криму.
Раніше Ілля Пономарьов розповів в суді, що Росія підкупила екс-президента Віктора Януковича з метою схилити його до "правильного" політичного рішення під час подій на Майдані.
Як відомо, Віктора Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.
29 червня 2017 року у суді зачитали обвинувальний акт у справі про сприяння російській владі в анексії Криму та веденні агресивних воєнних дій на території України.
5 липня 2017 року Янукович оголосив, що не бажає брати участь в ініційованому Україною судовому процесі в справі про державну зраду і відкликає з суду своїх адвокатів.
Але 11 грудня адвокат Віталій Сердюк, який бере участь у процесі щодо розстрілів на Майдані, знову почав захищати Януковича у справі про держзраду.
З того часу суд допитує свідків.
31 січня засідання суду не відбулося. Розгляд справи про держзраду Януковича перенесли на 7 лютого у зв’язку з тим, що на засідання не з'явилися захисники Януковича.
За словами прокурора Руслана Кравченка, зі сторони обвинувачення залишилось допитати 18 свідків.
Раніше захист подавав список із 35 осіб, яких просить допитати у суді у якості свідків.
Також повідомлялося, що 21 лютого у суді мають допитати як свідка президента Петра Порошенка.
Читайте також: Як ми втрачали Крим. Свідчення перших осіб України