Україна залишається частково вільною, а Крим – територією несвободи
Україна залишається серед частково вільних країн, свідчить аналіз "Freedom House" щодо свободи у світі станом на початок 2018 року.
Звіт "Демократія у кризі" оприлюднено на сайті організації.
Як і рік тому, Україна отримала рейтинг свободи 3, де 1 – найбільш вільна, а 7 – найменш вільна. Рейтинг політичних прав та громадських свобод у нашій країні – також 3 у цій градації. Сукупний бал України – 62 зі 100 (де 100 – максимально вільна).
Україна потрапила в один ряд із Грузією, Абхазією, Нагірним Карабахом, Вірменією, Молдовою, Косово, Боснією та Герцеговиною, Чорногорією, Македонією, Албанією тощо.
Росію та Білорусь віднесено до невільних країн (сукупний бал 20/100 і 21/100 відповідно).
Оскільки аналіз позначає території відповідно до рівня свобод, анексований Росією Крим віднесено до невільних територій із сукупним балом 9/100 (рівень несвободи 6,5/7).
Як зазначається, Україна продовжує оговтуватися від подій, які почалися 2014 року, анексії Криму та конфлікту на Донбасі. Водночас, відсутність покарань за корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність влади та вплинуло на реформи.
Зафіксовано тиск на громадянські свободи й напади на журналістів.
Водночас, відзначено прогрес у реалізації низки реформ у 2017 році: зміни у системі охорони здоров'я та освіти, розширення повноважень місцевих та регіональних адміністрацій.
Однак зусилля щодо боротьби з корупцією пригальмувалися, оскільки Національне антикорупційне бюро України зіткнулося з політичним втручанням, а голову антикорупційного комітету Верховної Ради зняли. Антикорупційний суд ще не створено.
Крім того, антикорупційні неурядові організації змусили розкривати інформацію про доходи й майно.
Також у травні в Україні обмежили доступ громадян до популярних російських соцмереж та ресурсів, констатує "Дім свободи".
Тим часом на сході країни тривали бої, в результаті яких гинуть і цивільні люди.
"Хоча медіа-середовище України покращилася з часів зміни влади у 2014 році, журналісти стикаються з політичним втручанням, а також з насильством та переслідуванням", – зазначає у коментарі щодо України "Дім свободи".
Також організація згадує про заборону деяким російським журналістам в'їжджати в Україну.
Загалом "Freedom House" зазначає, що у 2017 році демократія у світі стикнулася з найбільш серйозною кризою за останнє десятиріччя.
71 країна продемонструвала зниження у політичних правах і громадянських свободах. Це ознаменувало 12-й рік поспіль падіння світової свободи.
США втратили роль лідера і зразка демократії (сукупний бал 86/100).
Лідерство утримують скандинавські країни (100/100), за ними йде Канада (99/100).
За 12 років аналізу (з 2006 року) 113 країн показали спад свобод, а 62 країни – зростання.