Рада не призначила аудитором для НАБУ ні Брауна, ні Сторча
Верховна Рада не змогла призначити одного з трьох аудиторів для Національного антикорупційного бюро.
У рейтинговому голосуванні кандидатуру американця Роберта Сторча підтримали 178 депутатів, а Найджела Брауна – 202 депутати.
Відповідно до результатів рейтингового голосування голова Верховної Ради Андрій Парубій поставив на голосування питання про призначення Брауна, але це рішення підтримали лише 200 нардепів.
200 - "ЗА"
— Верховна Рада (@verkhovna_rada) March 21, 2017
А значить кандидатуру Брауна до @nab_ukr #Рада8 НЕ підтримала. Голова @AndriyParubiy дав доручення комітету доопрацювати це пит. pic.twitter.com/lbQkCeI699
Під час першого розгляду в парламенті цього питання 23 лютого Браун з'явився раптово, хоча комісія відібрала як кандидата від Верховної Ради Сторча.
Тепер за визначення Брауна як представника Верховної Ради у комісії зовнішнього контролю з проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ віддали голоси 107 депутатів від БПП, 54 члени "Народного фронту", 14 представників "Опозиційного блоку", 10 депутатів із групи "Воля народу" і 9 – із групи "Відродження", 1 соратник Олега Ляшка та 5 позафракційних. А фракції "Самопоміч" та "Батьківщина" не дали жодного голосу.
Після цього спікер попросив комітет з питань запобігання корупції доопрацювати пропозиції.
Під час розгляду цього питання трибуну заблокували з десяток депутатів, які були проти висування Брауна. Серед них був Єгор Соболєв, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук.
Депутати #Рада8 почали обговорювати кандидата від ВРУ до складу комісії зовн. аудиту діяльності @nab_ukr pic.twitter.com/KYvGfCdxuP
— Верховна Рада (@verkhovna_rada) March 21, 2017
Доповідав від профільного комітету Ігор Артюшенко, хоча голова комітету Єгор Соболєв намагався протестувати проти цього.
Попри блокування трибуни Артюшенко з місця заявив, що комітет повторно призначив голосування щодо призначення аудитора НАБУ і 16 березня розглянув дві кандидатури – Найджела Брауна і Роберта Сторча, які раніше набрали в сесійній залі відповідно 205 голосів і 76 голосів нардепів.
За словами Артюшенка, комітет компромісно запропонував знову винести на розгляд Верховної Ради дві кандидатури і поставити їх на рейтингове голосування: "Я вважаю, що це – найдемократичніша процедура".
Іван Крулько заявив, що "Батьківщина" буде підтримувати кандидатуру Сторча, який посідає посаду заступника генерального інспектора Департаменту юстиції Сполучених Штатів Америки, – професійного аудитора, якого початково пропонував профільний комітет.
"НАБУ будуть інспектувати три аудитори, яких призначають по одному президент, Кабінет міністрів і Верховна Рада. І навіть зараз Адміністрація президента (Петра Порошенка) не дає можливість, щоб парламент призначив хоч одного незалежного аудитора", – сказав він.
За словами Крулька, Сторч "однаково незалежно здійснює роботу як для демократичної адміністрації (президента США), так і республіканської, але цей кандидат не підходить для Адміністрації президента (Порошенка), бо він буде здатен здійснити незалежний аудит".
"Для чого вчергове ганьбитися, вносячи кандидатуру, яка викликала скандал?", – сказав він і нагадав, що Браун минулого разу не зміг відповісти на запитання, хто його запросив і чим він буде займатися як аудитор НАБУ.
Крулько також закликав припинити "нижче плінтуса опускати Верховну Раду".
Парубій сказав, що можливість вибрати – "це і є принцип демократії".
Єгор Соболєв попередив, що "до парламенту вже їду Автомайдан".
"Вас втягують в оборудку. Не було рішення комітету", – заявив він і додав, що "навіть та купка людей", які зібралася, попросили Савчука доповідати, а він не прийшов: "Інколи, коли на людину тиснуть, краще не прийти і не взяти участь у гріхопадінні".
Соболєв заявив про "шахрайство" і "маніпулювання процедурами".
"Я готовий знову збирати наш комітет із протидії корупції – щоб із самого початку обговорити і винести рекомендацію Верховній Раді. У мене прохання до всіх політичних сил: зустрітися з кандидатами на посаду аудитора НАБУ. Але не руйнуйте її незалежність ", – заявив він.
Іван Мельничук від БПП на це заявив про "зомбування" і сказав: "Комітет не є Вашою приватною структурою…".
"Від Блоку Петра Порошенка, побратимів із "Народного фронту" і інших притомних депутатів… була внесена кандидатура Найджела Брауна. Ми все зробили для того, щоб зняти штучний розбрат – і тому ми винесли дві кандидатури… Прошу підтримати Найджела Брауна. Голосуйте так, як кожному велить його серце", – сказав він.
Максим Бурбак від "Народного фронту" заявив, що для роботи НАБУ важливо дотриматися процедури при виборі аудитора: "Зал має право визначатися. І ми не будемо вестися на політиканів, які нав'язують одну кандидатуру, яка їм сподобалася".
"Не може бути диктат однієї політичної сили, яка перебирає на себе все в цій країні, а потім ховається у сміття… У мене було кілька бесід із членами комітету – перестаньте людей шантажувати та лякати. Нас уже лякали", – заявив він.
Олег Ляшко сказав, що його фракція "у цих іграх" участі не братиме, бо "ми не бачили ні одного, ні другого кандидата".
Він нагадав, що лише негативний висновок аудиту є підставою для звільнення керівництва НАБУ. "Можна знайти трьох українців, а не Сторчів і Браунів", – вважає він.
Сергій Мельничук від "Волі народу" обурився, що "багато репортерів, а не депутатів тут з'явилося", і попередив: "Ми будемо голосувати за дві кандидатури, аби процес зсунувся".
Олена Рощенко, УП, доповнено