Петренко: депутатів підкуповують, щоб вони не прийняли спецконфіскацію
Міністр юстиції Павло Петренко допускає, що депутати Верховної Ради не підтримують урядовий закон про спец конфіскацію награбованих коштів попередньої влади через підкуп.
Про це він заявив в інтерв'ю "Українській правді".
На його думку, прийняттю цього закону протидіє "певна група людей, які сподіваються зберегти ці кошти в себе" і частина з яких перебуває у Москві.
"Вони дуже сильно хочуть, щоб кошти якомога довше лишалися арештованими, але не списаними до бюджету. Для цього застосовуються усі інструменти, не виключаю й підкуп. Такий висновок роблю через поведінку окремих депутатів від різних фракцій, які придумують реальні міфи й відверто брешуть щодо цього документу", – сказав він.
Петренко визнав, що до перших версій цього законопроекту дійсно були зауваження з боку європейців.
"Що ми зробили? Фактично на початку 2016 року Мін'юст створив спеціальну робочу групу, куди запросив представників усіх фракцій (окрім, звичайно, "Опозиційного блоку") та проект ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні". Це – експерти, які потім дали нам позитивні висновки. Текст документу ми готували протягом шести місяців", – сказав міністр.
За його словами, наразі законопроект може бути застосований до того майна і активів, що вже арештовані і за якими винесено підозру на момент набуття чинності цього документу.
"Ми розуміємо, що це не механізм, що застосовуватиметься до якихось майбутніх кримінальних справ, чим сильно лякають депутатів у залі. Також ми зробили обмеження виключно тільки валютними цінностями й грошима. Тому що були маніпуляції, що "забиратимуть підприємства і управлятимуть ними", – додав він.
Петренко також запевнив, що законопроект передбачає виключно цивільну конфіскацію грошових коштів і валютних цінностей, цінних паперів.
"Ми погодилися на комітеті, що чітко вкажемо, що це за цінні папери – державні боргові зобов'язання. Передбачили дуже жорстку процедуру подання ініціативи щодо цивільної конфіскації. Тільки генпрокурор і його заступники мають право це робити", – пояснив міністр.
За його словами, власник коштів матиме можливість довести в суді, що він не фіктивний, а реальний власник, який придбав або отримав грошові кошти від реальних господарських операцій.
Прикладом компаній, які підлягають спецконфіскації, Петренко назвав близько 20 офшорів, яким уряд і Держфінмоніторинг у свій час наклав арешт, заборону на відчуження боргових паперів на 1,5 мільярда. За його словами, попередньо встановлено, що ці компанії афільовані з оточенням Януковича.
Він також допустив, що буде ще одна спроба прийняти цей закон у Раді і підтвердив, що рішення "Народного фронту" не голосувати за бюджет до прийняття цього закону залишається у силі.
"Тому що не можна два роки проявляти, як держава, абсолютне безсилля у поверненні коштів, що знаходяться на території України. У нас немає аргументів щодо цього питання для наших західних партнерів", – сказав він.
Як відомо, раніше активісти та європейські установи різко критикували закон про спецконфіскацію, вказуючи, що він дозволить відбирати майно та гроші у звичайних громадян без судових рішень, а люди не зможуть себе захистити.
Головним лобістом цього закону в парламенті є фракція "Народний фронт", представником якої, зокрема, є Петренко. Також на його прийнятті наполягають уряд та президент.
Під час останньої спроби прийняття цього закону у першому читанні за нього проголосували лише 176 депутатів.
Кабмін заклав у державний бюджет на 2017 рік надходження від спеціальної конфіскації коштів корупціонерів суму у 10,5 мільярдів гривень.
Українська правда