Рада дала дозвіл на затримання й арешт судді-утікача Чауса
Верховна Рада дала згоду на затримання та арешт судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чаусу
За відповідні постанови №5070 і №5071 проголосували відповідно 281 і 279 депутатів.
Голова Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що Чауса заздалегідь запросили на засідання профільного комітету та парламенту – але він не з'явився, тому це подання розглядають за його відсутності цілком законно.
На засіданні комітету у вівторок вранці був адвокат Чауса, який представляв його позицію, додав голова комітету комітету з правової політики і правосуддя Руслан Князевич.
16 серпня до парламенту надійшло подання щодо Чауса, підтримане і внесене головою Верховного Суду України. Голові ВСУ подання надійшло від керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Князевич повідомив, що 6 вересня комітет одноголосно підтримав подання Генпрокуратури, внесене головою Верховного Суду України, і виступив за надання згоди на затримання й арешт судді Чауса.
Голова Верховного Суду Ярослав Романюк сказав, що він підтримав подання Генпрокуратури і вніс його на розгляд Верховної Ради, бо суддя Чаус тривалий час вимагав, а 9 серпня отримав хабар за вирок, який не позбавляє волі.
Романюк повідомив, що суддя Чаус не з'являється на допит, за місцем проживання й роботи його немає, члени сім'ї та співробітники не можуть вказати його місцеперебування, контакти судді не відповідають. Тому він вважає, що, залишаючись на волі, суддя "може скритися".
Голова ВСУ також уточнив, що 2 червня було внесено зміни до законодавства щодо обмеження суддівського імунітету, згідно з яким у разі повторення злочину дозвіл на зняття недоторканності з судді не потрібен.
Відповідаючи на запитання депутата Єгора Соболєва, Романюк повідомив, що Вища рада юстиції раніше відмовилася звільнити Чауса за справи проти учасників Автомайдану, постановивши, що він не порушував присягу такими діями.
Голова ВСУ також не зміг сказати, чи Вища рада юстиція відреагує на слова Чауса по те, що він мав ділитися хабаром із головою Дніпровського райсуду Києва.
А Князевич також зазначив, що за 2 тижні парламент втратить право надавати дозвіл на зняття недоторканності з суддів, це стане компетенцією Вищої ради юстиції.
Депутат Андрій Лозовий сказав, що "Агата Крісті так не писала, як розписала Спеціалізована антикорупційна прокуратура" в подробицях, що Чаус винен.
Сергій Соболєв також сказав: "Можна писати романи.. .Такий собі детектив, Конан Дойль відпочиває… Це вердикт усій системі".
Вранці 6 вересня парламентський комітет з правової політики і правосуддя проголосував за позбавлення недоторканності судді Чауса. Тоді ж керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький сказав, що Чаус перебуває в анексованому Росією Криму.
Чаус на посаді судді займався багатьма резонансними справами. Він приймав рішення проти Автомайдану наприкінці 2013-го – початку 2014 років, пізніше вів справу Геннадія Корбана й скасував розшук Юрія Іванющенка – завдяки цьому "Юра Єнакіївський" зняв у європейських судах заборону на пересування Європою і зміг виїхати з Росії в Монако.
Олена Рощенко, УП