Тransparency International сподівається, що e-декларування не дискредитують
Тransparency International Україна сподівається, що запущена 1 вересня електронна система декларування максимально виконає функцію очищення влади від корупціонерів.
Про це заявив виконавчий директор TI Україна Ярослав Юрчишин, інформує прес-служба організації.
"Розкриття посадовцями інформації про власні статки та публікація такої інформації у відкритому доступі – це прогресивний та впевнений крок на шляху до підзвітності, доброчесності та очищення публічного сектору від нечистих на руку людей", – зазначив він.
"Маємо надію, що президент, який так доклався до запуску, не допустить дискредитації системи чи то через внесення змін до антикорупційного законодавства, чи то через заборону е-декларування через Конституційний суд", – заявив Юрчишин.
"Також сподіваємося, що НАЗК повноцінно виконуватиме функції адміністрування системи, не піддаючись політичним впливам", – додав він.
У повідомленні наголошується, що понад 5 разів "чиновники намагалися зробити так, щоб система електронного декларування не почала діяти: і через неочікувані правки до законів, які відкладали введення системи в дію, і через подання до Конституційного Суду, і через запевнення, нібито система технічно неготова".
Влада вчасно схаменулася і запуск системи все ж відбувся, однак у TI Україна вважають, що "боротьба тільки починається".
"Наступними її етапами є створення антикорупційного суду – справді незалежного, професійного, сформованого на відкритому конкурсі з широким доступом не лише представників суддівської професії, а й юристів з належним досвідом роботи. Судді цього суду повинні мати належне матеріальне забезпечення та захист", – заявив Юрчишин.
Він наполягає на участі міжнародних партнерів та громадськості у відборі суддів і закріпленні на законодавчому рівні необхідних положень, щоб у першому кварталі 2017 року антикорупційний суд запрацював у повній мірі.
"Також має активізуватися робота з повернення коштів Януковича та осіб санкційного списку в Україну. Ми очікуємо як активності ГПУ, так і максимального сприяння створенню та запуску АРО-АМО (Нацагенції управління конфіскатом), обрання керівника якої очікується до кінця вересня", – сказав Юрчишин.
Transparency International закликає державних та місцевих посадовців заповнювати електронні декларації і нагадує, що за неправдиві дані в них передбачена дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність.
TI Україна обіцяє відстежувати дотримання українською владою своїх зобов'язань і готова надавати "допомогу за умови руху в потрібному напрямку".
Як повідомлялося, система електронного декларування, введена в експлуатацію 1 вересня, станом на 7 ранку була доступна не для всіх користувачів.