Правозахисники: з "таємної в'язниці" СБУ звільнено 13 осіб
З "таємної в'язниці" Служби безпеки України звільнені 13 осіб.
Про це йдеться в доповіді правозахисників Amnesty International і Human Rights Watch, опублікованій 29 серпня.
Звільнення відбулося після того, як 21 липня правозахисники опублікували доповідь "Вас не існує: Свавільні затримання, насильницькі зникнення і тортури на сході України", в якому йдеться про те, що українська влада і сепаратисти застосовують тортури і незаконно утримують людей під вартою.
Перед публікацією звіту Amnesty International і Human Rights Watch зустрілися з головним військовим прокурором Анатолієм Матіосом та передали йому список з 16 осіб, які перебувають в "таємних в'язницях" в Харкові.
У звіті говориться, що шість чоловік були звільнені 25 липня, ще семеро людей, в тому числі одна жінка - 2 серпня. 12 з цих звільнених були в списку, який правозахисники передали Матіосу.
Правозахисникам вдалося поспілкуватися з п'ятьма із звільнених. Троє з них - Микола Вакарук, Віктор Ашихін і Дмитро Корольов заявили, що мають намір домагатися справедливості. Ще двоє побажали залишитися невідомими через страх репресій проти них та їхніх сімей.
Ашихіин зник зі свого будинку в Українську 7 грудня 2014 року. За його словами, його тричі переводили в різні місця, щоб приховати від сторонніх спостерігачів.
Вахарук також жив в Українську, в тюрму він потрапив 9 грудня 2014 року. За його словами, в жовтні 2015 року він захворів, і його довелося госпіталізувати. Він був доставлений в госпіталь в Харкові, де його зареєстрували під підробленим ім'ям. Поки він знаходився в лікарні, був прикутий наручниками до ліжка і його весь час охороняв офіцер СБУ.
Вахарук і Ашихін були звільнені 25 липня. Охоронці дали їм паспорта і 50-200 гривень "на транспортні витрати". Чоловіки стверджують, що їх попереджали мовчати про їх утримання у в'язниці і погрожували серйозними наслідками, якщо вони розкажуть про це громадськості.
Правозахисники стверджують, що в "таємних в'язницях" СБУ на даний момент знаходяться, як мінімум, ще п'ять чоловік. Двоє з них є громадянами Росії, ще двоє - українці, що живуть в Харкові. П'ята людина нібито страждає на психічне захворювання.