Муженко: Іловайську трагедію політики намагаються перетворити на фарс
Начальник Генштабу Збройних Сил України Віктор Муженко заявляє, що відповідальність за "Іловайську трагедію" має бути розділена між різними посадовими особами, а його діяльність має оцінювати не ГПУ, а відповідні суди.
Про це Муженко заявив на своїй сторінці у Facebook, оприлюднивши спогади про події в Іловайську у 2014 році.
"Найголовніша причина Іловайської трагедії – це вторгнення російських військ. Це також і головна причина таких великих втрат. Інша причина – неузгодженість, хаотичність і, мабуть, недостатня компетентність при плануванні операції виходу з оточення", - заявив Муженко.
"Вважаю, що мою діяльність має оцінювати не Генеральна прокуратура України. Для цього є відповідні суди, які приймуть відповідні рішення за реальними фактами. Щодо відповідальності за бездіяльність – треба порівняти, з чого починалась АТО, як тривала і триває, що призвело до оточення угруповання в районі Іловайська і трагічних наслідків. ... Потрібно оцінювати не тільки Іловайськ, а усю діяльність керівництва АТО, зокрема із врахуванням тих повноважень, які їм надавались, і тієї нормативної бази, яка на той час існувала, а можливо і відповідності цієї бази, відповідності певних рішень та відповідальності загалом, яку взяло на себе керівництво АТО, навіть із врахуванням недосконалості законодавчої бази", - додав начальник Генштабу.
Муженко додав, що "готовий відповідати за всі свої рішення та розпорядження, які віддавав, зокрема і за ті, що потягнули за собою втрати".
"Готовий обґрунтувати кожний свій крок. Але є рівні відповідальності різних посадових осіб – за операцію загалом, за конкретне виконання тактичних завдань. Вона повинна бути розділена", - заявив він.
"Потрібно розібратись в складі міжвідомчого угруповання, наскільки воно мало відношення до Антитерористичної операції. Чому ті добровольчі батальйони МВС, НГУ не були внесені до загального складу сил і засобів АТО? Чому вони дозволяли собі приймати рішення на рівні керівників і, можливо, навіть окремих керівників підрозділів – виконувати нам бойове завдання чи не виконувати його? Такого серед підрозділів Збройних Сил не було", - зазначив Муженко.
Також він заявив, що Іловайську трагедію на фарс перетворюють "маніакальне бажання різноманітних політиків і псевдоекспертів уникнути відповідальності за некомпетентне втручання у планування операції тактичного рівня, їхній маніпулятивний вплив на суспільство, фінансова залежність, корумпованість і жадібність".
Як відомо, напередодні дня Незалежності в 2014 році в результаті вторгнення російських військових, в оточення потрапили сили АТО в районі Іловайська.
За попередніми результатами розслідування, втрати особового складу українських Збройних сил, Національної гвардії, МВС під Іловайськом склали 366 загиблих, 429 поранених, 128 потрапили в полон, 158 вважаються до цього часу зниклими безвісти.
Військовий прокурор Анатолій Матіос відмовився називати конкретні прізвища і заявив, що головною причиною "Іловайської трагедії" стало вторгнення на територію України понад 3,5 тисяч військовослужбовців регулярної армії РФ без оголошення війни.
У Міністерстві оборони заявили, що поразка під Іловайськом сталася через погану взаємодію добровольчих загонів з підрозділами ЗСУ.
У січні 2016 року під Адміністрацією президента пройшов мітинг військових, які вимагали завершення розслідування справи Іловайської трагедії.
У липні генпрокурор Юрій Луценко запропонував депутатам оформити доступ до державної таємниці, щоб мати можливість ознайомитись з результатами розслідування та експертизи щодо Іловайської трагедії.
Про це Луценко заявив з трибуни парламенту, до якого завітав у п'ятницю на годину запитань до уряду.
Українська правда