КС знову відкрив провадження щодо люстрації
Конституційний Суд відкрив нове провадження щодо конституційності норм закону "Про очищення влади" за поданням Верховного суду України від 25 грудня 2015 року.
Про це повідомляє "Громадський люстраційний комітет".
У поданні ВСУ просить визнати неконституційними положення ч. 3 ст. 4 закону "Про очищення влади", які передбачають застосування люстраційної заборони до особи у разі неподання нею у визначені строки заяви, передбаченої процедурою перевірки, та у разі повідомлення нею в заяві про застосування цих заборон.
На думку ВСУ, зазначені положення суперечать гарантованому праву на рівний доступ до державної служби.
Підставою для конституційного подання названо ухвалу Окружного адмінсуду Києва, яку прийнято у справі за позовом екс-керівника Головного управління Міністерства доходів і зборів в АР Крим Олександра Кондрашова стосовно скасування наказу про його звільнення.
Відповідно до інформації з офіційного реєстру, який веде Міністерство юстиції, до Кондрашова було застосовано люстраційні заборони 16 березня 2015 року.
За даними Громадського люстраційного комітету, Кондрашов був у списку посадовців, чиї майнові декларації та люстраційні заяви приховували у ДФС.
У комітеті зазначають, що ВСУ посилається на проміжний висновок Венеційської комісії щодо закону "Про очищення влади", а не на остаточний, які суттєво різняться.
Голова ради "Громадського люстраційного комітету" Олександра Дрік впевнена, що судді роблять це з метою маніпуляції: "Використання проміжного висновку та ігнорування остаточного – це абсурд і маніпуляція. Це все одно що посилатись на закон, прийнятий у першому читанні, ігноруючи закон, ухвалений у другому читанні і в цілому".
Дрік нагадала, що Венеційська комісія оприлюднила свій остаточний висновок щодо закону "Про очищення влади" за півроку до подання ВСУ (19 червня 2015 року) і визнала право України проводити люстрацію за визначеною в законі процедурою з урахуванням змін, внесених до парламенту після погодження з європейськими експертами.
"Більше ніж річна епопея із розглядом люстраційного закону в Конституційному Суді, відкриттям зараз нового провадження і блокуванням прийняття змін до закону у парламенті свідчить лише про одне: льовочкіни, бойки, лукаши, ківалови, вілкули та інші люстровані відповідно до закону соратники Януковича готуються повернутись у владні кабінети", - вважає Дрік.
"Єдине, що їм заважає – закон про люстрацію, тому вони й намагаються його скасувати через своїх людей в судах всіх рівнів, в тому числі Верховному та Конституційному. І допомагає їм в цьому вже нинішній президент, який саботує люстрацію та реформу судової системи",- заявила вона.
Як відомо, закон "Про очищення влади" набув чинності 16 жовтня 2014 року. Відповідно до нього, зокрема, у державних, правоохоронних, судових органів не можуть працювати посадовці, які перебували на вищих посадах при президенті Вікторі Януковичі і заплямували себе корупцією чи іншими порушеннями.
Пленум Верховного суду двічі (17 листопада 2014-го та 16 березня 2015 року) просив КС дати оцінку цьому закону. Просили скасувати люстрацію і 47 нардепів "Опозиційного блоку".
11 квітня Громадський люстраційний комітет направив до СБУ, Генпрокуратури та поліції заяви з вимогою притягнути суддів КС до відповідальності через порушення закону "Про запобігання корупції" під час розгляду люстраційного закону.