Amnesty International: Обвинувачення проти Сенцова і Кольченка мають бути зняті
Обвинувачення у тероризмі проти українського режисера Олега Сенцова та еколога Олександра Кольченка, справу яких нині розглядає військовий суд у Ростові-на-Дону, мають бути зняті.
Про це йдеться у заяві правозахисної організації Amnesty International.
"Існують серйозні побоювання, що ці двоє стали мішенню російської влади виключно через свою опозицію до російської інтервенції в Криму та подальшої анексії півострова", - зазначив речник українського представництва Amnesty International Богдан Овчарук.
"Звинувачення проти них засноване на твердженнях про скоєння двох підпалів, в результаті яких було завдано невеликого збитку приватній власності "Русской общины Крыма" та офісу партії "Единая Россия", який на той час належав Партії регіонів Віктора Януковича", - зазначено у заяві.
Обвинувачення у вчиненні цих нападів у рамках "терористичної групи" залежать від свідчень двох ключових свідків, які відмовилися свідчити проти підсудних 30 та 31 липня 2015.
"Двом підсудним мають висунути або належні звинувачення, або відпустити їх. Усі твердження про катування та інші види жорстокого поводження отримані від підсудних, їхніх адвокатів та свідків у цій справі мають бути негайно, ефективно і неупереджено розслідувані. Фізичну і психічну безпеку обох обвинувачених та двох свідків має бути забезпечено", - заявив Овчарук.
Відмова двох ключових свідків - Олексія Чирнія та Геннадія Афанасьєва - давати показання проти обвинувачених викликала серйозні занепокоєння Amnesty International щодо справедливості судового розгляду і безпеки підсудних і свідків.
На судових засіданнях, які відвідав представник Amnesty International, Чирній використав право не свідчити проти самого себе, а Афанасьєв відмовився від своїх попередніх інкримінуючих показань та поскаржився, що дав їх під примусом. Раніше адвокат Чирнія висловив стурбованість у зв'язку з тим, що він, можливо, був змушений оговорити себе, після чого адвокат був відсторонений від справи.
"Процес відбувається у військовому суді в Ростові-на-Дону в невеликій кімнаті, яка не може вмістити всіх охочих бути присутніми. Журналісти, представники дипломатичної спільноти та представник Amnesty International були змушені чергуватися, щоб мати можливість спостерігати за засіданнями суду", - зазначили в Amnesty International.
Як відомо, за версією російського слідства, Сенцов створив в Криму терористичну організацію, яка була структурним підрозділом забороненого в РФ "Правого сектора", з метою виходу півострова зі складу Росії. Сенцов все спростовує.
Крім нього в цій справі були заарештовані Олександр Кольченко, а також Геннадій Афанасьєв та Олексій Чирній. Останні пішли на угоду зі слідством і вже отримали вироки - по 7 років позбавлення волі. За умовами угоди зі слідством, вони повинні давати свідчення в суді проти Сенцова і Кольченка.
30 липня, до суду доставили Чирнія. Він підтвердив всі дані ним раніше покази, але говорити в суді не захотів.