Президенту подумують дати право розпускати орган місцевого самоврядування
У робочій групі Конституційної комісії з децентралізації обговорюють можливість надання права президенту розпускати орган місцевого самоврядування за поданням "урядника".
Про це член комісії, народний депутат від фракції "Народний фронт" Леонід Ємець повідомив "Інтерфакс-Україна", коментуючи пропозиції до нової редакції Конституції.
"Державний урядник, який вбачає порушення Конституції України в роботі органів місцевого самоврядування, може направляти президентові звернення чи подання про те, що мають бути перевибори органу самоврядування", - розповів він.
Ємець пояснив, що президент може розпустити орган самоврядування, призначити тимчасового виконувача обов'язків державного урядника на цей період – не більше року, і після цього мають відбутися вибори.
За словами депутата, навколо цієї позиції зараз іде дискусія. "Тому говорити про те, що вона остаточна, поки рано. Така пропозиція є, вона розглядається", - зазначив Ємець.
При цьому він наголосив, що положення законопроекту про внесення змін до Основного закону в частині повноважень органів влади повинні бути в рамках передбаченою Конституцією парламентсько-президентської республіки.
Ємець пояснив "Українській правді", що "державний урядник" – це представник влади (відповідає англійському слову government), який після завершення децентралізації буде контролювати, щоб рішення місцевих влади не порушували Конституцію й нормативні акти. Він зможе давати рекомендації президенту.
Таких "урядників" буде декілька – імовірно, вони будуть закріплені за регіонами.
За словами Ємця, ще йде дискусія щодо того, кому будуть підзвітні "урядники".
Швидше за все, вони входитимуть у виконавчу гілку влади й підпорядковуватимуться Кабінету міністрів, але, можливо, ними буде керувати президент.
Ємець наголосив, що при зміні Конституції форма правління в Україні має залишитися парламентсько-президентською.
Раніше повідомлялося, що робоча група з питань децентралізації пропонує закріпити у змінах до Основного закону посади представників держави на рівнях районів і областей. Більшість членів робочої групи висловилися за те, що така посада має називатися "державний урядник", хоча деякі пропонують "представник уряду".
Робоча група також пропонувала закріпити трирівневий адміністративно-територіальний устрій. Обговорюється варіант організовувати самоврядування на трьох рівнях: нижній рівень – низова громада (варіант волость), середня ланка в системі адміністративно-територіального обладнання – повіт, і вища ланка – регіон.