У Twitter нарахували більше 20 тисяч "кремлеботів"
Відомий інтернет-аналітик Лоренс Александер провів розслідування та дійшов висновку, що тільки в Twitter існує близько 20 500 акаунтів, які, ймовірно, є кремлівськими ботами.
Дослідження опубліковано на сайті Global Voices.
Відправною точкою дослідження став набір акаунтів, котрі через кілька годин після вбивства Бориса Нємцова 27 лютого розмістили ідентичну фразу - про те, що Нємцова вбили українці.
Bots spread stories about Nemtsov's death like "Ukrainians killed him...he was stealing one of their girlfriends" pic.twitter.com/CNtNvsTPYI
— Alec Luhn (@ASLuhn) February 28, 2015
Дослідивши соціальні зв'язки всіх таких акаунтів, Александер з'ясував, що 2900 з них - тісно пов'язана група, топологія якої різко відрізняється від природної (випадкової вибірки акаунтів). Крім того, 87% профілів не мали інформації про часовий пояс і 92% не мали улюблених твіттерів. Для "людської" мережі відповідні показники - 51% і 15%.
Ту саму методику Александер застосував до ще чотирьох фраз, які користувачі рунету визначили як так, що походять від "кремлеботів" - про "Новую газету", бої під Маріуполем, початку "великої війни" - і потрапив у потік помилково повідомленням про збій RSS.
З чотирьох груп виявилося можливим виділити 17590 "соціально ізольованих" акаунтів, в 93% профілів яких не було інформації про місцезнаходження, в 96% не було часового поясу і в 97% - улюблених твіттерів.
Pro-Russian bots on the offensive following attack on #Mariupol pic.twitter.com/AiH95Dp1wb
— Devin Ackles (@DevinAckles) January 24, 2015
Крім того, хоча акаунти всіх чотирьох груп були виділені за незалежними ознаками, всі вони виявилися тісно пов'язані один з одним.
Александер зобразив зв'язки иявилося можливим виділити 17590 "соціально ізольованих" акаунтів |
"Ця картина найсильнішим чином відрізняється від рандомізованої контрольної вибірки: фінальна вибірка взагалі не містила ізольованих груп. Вона відповідає гіпотезі, що це боти, створені загальним агентом - і комплекс доказів чітко вказує на Москву", - пише дослідник.