ЗМІ: Порошенко – досить ефективний переговорник
Президент України Петро Порошенко – досить ефективний переговорник
Як пишуть "Ведомости", такий висновок випливає зі ситуацій, які описує "Financial Times" у статті "Як дипломатичний успіх зійшов нанівець".
"Мало того, що це перший український лідер, який вільно говорить англійською, він легко почувається в дипломатичних колах", - пише видання.
"Московські чиновники у приватних бесідах теж відзначають, що, за їхніми відчуттями, з Порошенком можна мати справу. Він наполегливий, і йому вдавалося впливати на ухвалення ключових рішень у ЄС", - ідеться у статті.
Так, пише FT, під час саміту лідерів країн ЄС у 2014 році, Порошенко затримався у закритій для відвідувачів вітальні, щоб упіймати канцлера Німеччини Ангелу Меркель, коли та вийшла проконсультуватися з радниками. Йому вдалося переконати її висловити позицію щодо української кризи в підсумковому комюніке у жорсткіших висловах.
"Деякі гарчали, але це ж Меркель, вона може робити, що хоче… Вона намагалася підтримати його [Порошенка]", - розповів європейський дипломат.
Президент РФ Володимир Путін погодився на пропозицію Порошенка про зустріч, і вона відбулася 26 серпня у Мінську. У ній також брали участь три представники Єврокомісії й президенти Казахстану й Білорусії.
"Це була одна з найбільш сюрреалістичних зустрічей, які в мене колись були", - описував її один із присутніх. Американський чиновник описав її як "бар для міжнародної дипломатії з "Зоряних війн".
Як пише FT, про війну в Україні не говорили. Офіційним приводом для зустрічі було питання, чи можливо суміщати економічну асоціацію України з ЄС із діяльністю Митного союзу Росії, Білорусії й Казахстану.
Путін знову наполягав на перегляді мит по 2340 товарних позиціях, що затягло б переговори на місяці, якщо не роки, вказує FT. Порошенко заявляв: додаткові переговори можливі, але про відмову від ратифікації угоди не може бути й мови.
Після цього президенти України й Росії залишилися наодинці. Порошенко зажадав, щоб російські війська пішли з України, розповів FT чиновник, який був на зустрічі в Мінську. Путін знову заявив, що їх там немає, і додав із погрозою, що його військові могли б бути в Києві через 2 дні, якби він хотів напасти.
"Попри це, Порошенко виклав свій мирний план. Якщо Путіну він не подобається, заявив Порошенко, нехай запропонує свої ідеї", - пише видання.
4 вересня Порошенко прибув на саміт НАТО в Уельсі з проектом угоди й ознайомив із ним лідерів п'яти країн – Барака Обаму, Ангелу Меркель, Франсуа Олланда, Девіда Кемерона й Маттео Ренці.
Щоб змусити Москву виконувати його, він попросив лідерів не відмовлятися від уведення нових санкцій, але й більш гнучко підійти до укладання економічної угоди з Україною, у тому числі провести переговори про перегляд мит.
За словами людини, яка була тоді в кімнаті, Обама запитав: цього хоче Україна чи Путін? Порошенко дав зрозуміти, що це його пропозиція. Тоді Обама повернувся до Меркель і сказав: якщо цього хочуть українці, чому ні? Та погодилася.
Однак "реакція Баррозу була приблизно така: якого біса?", розповів американський чиновник. У результаті знайшли компроміс: Європарламент і Верховна Рада ратифікують угоду про асоціацію 16 вересня, ЄС відкриє свій ринок для українських товарів, а відкриття українського ринку для товарів з ЄС відкладуть до 2016 року.