Президент, депутати Ради і міліція не підпадуть під люстрацію

Четвер, 25 вересня 2014, 14:04

Закон про люстрацію не містить серед осіб, які проходитимуть перевірку, виборних посад (у тому числі президента і депутатів), а також посад голови Верховної Ради, його заступників, уповноваженого Ради з прав людини.

Про це заявив один з авторів закону, депутат Юрій Дерев’янко, повідомляє його прес-служба.

За його словами, це зроблено з метою узгодження проекту із приписами Конституції.

Також до категорії осіб, які не будуть перевірятися, входять особи рядового складу органів внутрішніх справ, центрального органу виконавчої влади, який реалізує держполітику у сфері виконання кримінальних покарань, Державної служби спецзв'язку та захисту інформації, податкової міліції.

У той же час всі без виключення чиновники і керівники державних підприємств пройдуть майнову люстрацію, де буде перевірено відповідно до декларації все наявне майно їх та їх членів сім’ї, на предмет законних джерел походження коштів для придбання такого майна за час перебування на посадах.

У разі не проходження такої перевірки, чиновникам буде заборонено обіймати посади на 10 років.

Також чиновники будуть люстровані, якщо:

• займали посади у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені за власним бажанням;

• були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії СРСР або на керівних посадах ЦК ЛКСМУ і вище;

• були штатним працівником чи негласним агентом в КДБ СРСР, інших союзних республік СРСР, Головного розвідувального управління Міністерства оборони СРСР, закінчили вищі навчальні заклади КДБ СРСР (крім технічних спеціальностей);

• співпрацювали із спецслужбами інших держав як таємні інформатори в оперативному отриманні інформації або своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи, спрямовані на підрив основ нацбезпеки, оборони чи територіальної цілісності України;

• закликали публічно до порушення територіальної цілісності та суверенітету України; розпалювали міжнаціональну ворожнечу; своїми протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю призвели до порушення прав людини та основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини тощо.

Крім цього, у фінальній редакції органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки є Міністерство юстиції, а в редакції першого читання було Нацагентство з питань державної служби.

Фінальна редакція також передбачає, що Мін’юст створює дорадчий громадський орган з питань люстрації при міністерстві для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади, до складу якого увійдуть журналісти та представники громадськості.

До цього органу, як і до органів, які будуть безпосередньо проводити перевірку посадовців, фізичні та юридичні особи протягом одного місяця з дня початку проходження перевірки чиновником зможуть подавати інформацію про вказану особу щодо поширення на неї заборон, передбачених цим законом.

При цьому законом встановлено, що така інформація підлягає розгляду органами державної влади, до компетенції яких належить проведення перевірки.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень, впродовж десяти днів з дня набрання чинності цим законом будуть звільнені з забороною займати посади в державних органах на 10 років викопосадовці, які працювали і підтримували режим Януковича.

Як відомо, у четвер спікер Олександр Турчинов підписав закон про люстрацію і відправив його на підпис президенту.

Українська правда