МЗС РФ: Будапештська угода не порушена - Україні не погрожували ядерною зброєю
У Москві не вважають, що Росія своїми діями порушила Будапештську угоду.
Про це йдеться в заяві МЗС РФ.
"Росія на саміті ОБСЄ в Будапешті в 1994 р. і під час заходів "на полях" цього саміту не брала на себе зобов'язання примушувати частину України залишатися в її складі проти волі місцевого населення, а положення Будапештського меморандуму не поширюються на обставини, що стали наслідком дії внутрішньополітичних або соціально-економічних чинників", - стверджують дипломати.
Більш того, на думку Москви, "втрата Україною територіальної цілісності стала результатом складних внутрішніх процесів, до яких Росія та її зобов'язання щодо Будапештського меморандуму відношення не мають".
У МЗС РФ вважають, що РФ дотримується передбачених у Будапештському меморандумі зобов'язань щодо поваги до суверенітету України, "чого не можна сказати про політику західних країн, які під час подій на "майдані" цим суверенітетом відверто знехтували".
Також там нагадали, що в Будапешті "одночасно з меморандумом було ухвалено спільну заяву керівників Росії, Великобританії, США і України, в якій серед іншого, підтверджувалася значимість зобов'язань в рамках ОБСЄ, покликаних протидіяти зростанню агресивного націоналізму та шовінізму".
"Українська сторона ці зобов'язання не виконала і впродовж багатьох років потурала зростанню вкрай агресивного націоналізму", - йдеться в заяві.
Крім того, МЗС РФ озвучив своє розуміння умов Будапештського меморандуму.
"Спільним елементом Будапештського меморандуму і концепції "негативних гарантій" в класичному її розумінні є тільки зобов'язання не застосовувати і не загрожувати застосуванням ядерної зброї проти неядерних держав", - заявило російське відомство, додавши, що Україні застосуванням ядерної зброї не погрожували.
У МЗС вважають, що Росія жодним чином не порушила цю умову. "Заява про те, що дії Росії "підривають" режим ядерного нерозповсюдження, неспроможні і недобросовісні", - вважають вже відомі своїми одіозними заявами російські дипломати.
Як відомо, в 1994 році Україна добровільно відмовилася від третього за розміром арсеналу ядерної зброї під гарантії недоторканності своєї території та суверенітету.
Гарантами в 1994 році виступили США, Великобританія та Росія. Пізніше до цього меморандуму приєдналися Франція і Китай.
У 2014-му році 18 березня Росія фактично анексувала частину території України, оголосивши про "входження до складу РФ" Криму і Севастополя.
Українська правда