Експерт каже, що Україна не зможе довго жити за Конституцією-2004
Повернення до Конституції 2004 року має тактичну цінність, але жити за цією редакцією основного закону Україна довго не зможе.
Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
Але, каже він, без повернення до політреформи ніхто зараз не вестиме серйозних переговорів з майбутнім урядом, чи то коаліційним, чи то технічним.
Щодо політико-правових механізмів змінити Конституцію, експерт зазначив, що може бути кілька різних варіантів.
На думку експерта, найпростішим виходом з цієї ситуації було би рішення самого Конституційного суду.
"Яке, наприклад, роз’яснює попереднє рішення, що воно означало не автоматичне повернення до Конституції у редакції 1996 року, а означало обов’язок Верховної Ради врахувати рішення Конституційного суду про неконституційність внесення змін і, відповідно, змінити положення Конституції згідно із розділом 13-м".
Але експерт зазначив, що очевидно у КС не хочуть виправляти свою, тому шукають інших шляхів.
"Конституційний акт – також можливий крок, якщо за нього проголосує більшість у Верховній Раді і підпише президент", - каже Коліушко.
А ще й третій варіант – "ухвалити 300-ми голосів проект закону, який у 2003 році вже розглядався у Верховній Раді, на який вже був позитивний висновок Конституційного суду".
За словами Коліушка, будь-який із цих варіантів має свої плюси і мінуси, більш правову природу, менш правову природу, але жоден із них не є абсолютно у правовій площині.
"Найпростішим варіантом є голосування за конституційний акт, чи підписання конституційного договору між парламентською більшістю і президентом. Це можна зробити, хоч сьогодні", - пояснює він.
Але для цього потрібна політичні воля більшості й президента. Для третього варіанту потрібна конституційна більшість у Верховній Раді.
"Якщо конституційна більшість вносить зміни у Конституцію, то у президента практично не залишається вибору", - зазначає експерт.
На думку експерта, повернення до Конституції 2004 року має тактичну цінність.
"Якщо сьогодні говорити про формування нового уряду, коаліційного чи технічного, то ніхто не буде вести серйозних переговорів з цим урядом, якщо залишиться норма Конституції, що президент Янукович може у будь-який момент звільнити його", - каже експерт.
"Але жити довго за Конституцією 2004 року Україна також не зможе. Нам потрібна повноцінна конституційна реформа, проведена легітимно, відповідно до положень Конституції України", - наголосив Колушко.