Премію миру дали Організації по забороні хімічної зброї
Нобелівська премія миру присуджена Організації по забороні хімічної зброї.
Про це в п'ятницю оголосили у Нобелівському комітеті.
"За величезні зусилля зі знищення хімічної зброї", - сказано в рішенні.
"Конвенції та робота ОЗХЗ визначають використання хімічної зброї як табу за міжнародним правом. Останні події у Сирії, де хімічна зброя була знову введена в експлуатацію, підкреслили необхідність нарощувати зусилля, щоб покінчити з такою зброєю", - відзначається у прес-релізі.
"Деякі країни досі не члени ОЗХЗ. Деякі держави не дотримали крайнього терміну - квітень 2012 року - для знищення їх хімічної зброї. Особливо це відноситься до США і Росії", - заявили у комітеті.
ОЗХЗ - міжурядова організація, заснована в 1997 році з метою реалізації Конвенції про заборону хімічної зброї. Штаб-квартира організації знаходиться в Гаазі (Нідерланди).
Її членами автоматично стають держави, що ратифікували конвенцію. У даний час учасниками ОЗХЗ є 189 держав.
На початку жовтня 2013 року фахівці ОЗХЗ почали роботу в Сирії з верифікації і знищення хімічної зброї.
Відповідно до російсько-американського плану, до 1 листопада 2013 року під наглядом ОЗХЗ має бути знищено все обладнання для виробництва та змішування/спорядження хімзброї.
План передбачає завершення знищення всіх матеріалів і устаткування для хімічної зброї Сирії у першій половині 2014 року.
На здобуття Нобелівської премії миру цього року було 259 кандидатів.
Також висували президента Росії Володимира Путіна за переконання США відмовитися від військового удару по Сирії; екс-працівника ЦРУ Едварда Сноудена, якого США звинувачують у поширенні секретної інформації, та 16-річну Малалу Юсафзай із Пакистану за висвітлення жорстокого поводження талібів із місцевим населенням долини Сват.
Українська правда