ВР направила "євроінтеграційні" зміни до Конституції до КС

Четвер, 5 вересня 2013, 12:00

Верховна Рада включила до порядку денного і направила зміни до Конституції щодо посилення гарантій незалежності суддів до Конституційного суду.

За таке рішення проголосували 377 депутатів.

Законопроект є одним з так званих "євроінтеграційних" законів.

За словами радника президента – Андрія Портнова, який представляв проект, документ є "черговим етапом системних змін в системі судочинства, який обумовлений євроінтеграційними устремліннями України".

Профільний комітет також рекомендував підтримати законопроект.

Законопроект пропонує, зокрема, що Верховна рада позбавляється права призначати та звільняти суддів загальної юрисдикції на безстроковий термін. Нові зміни також скасовують п’ятирічний випробувальний термін призначення суддів. Суддів пропонується призначати лише один раз безстроково.

Призначати суддів та звільняти зможе лише президент на підставі подання Вищої ради юстиції. Президент також отримує право на переведення судді до іншого суду загальної юрисдикції на підставі та згідно з поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

В той же час парламент отримує повноваження на "визначення мережі, утворення, реорганізація та ліквідація судів загальної юрисдикції за поданням президента".

Крім того, новими змінами передбачається, що "суддя до винесення обвинувального вироку судом не може бути затриманий чи заарештований без згоди Вищої ради юстиції, наданої за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів". 

При цьому принципово змінюється принцип формування Вищої ради юстиції. Президент та Верховна рада позбавляються права на формування ВРЮ. 

З 20 членів ВРЮ 12 призначаються з'їздом суддів. Двох членів призначатиме з'їзд адвокатів і двох – з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.

Іншим чотирма членами ВРЮ будуть Голова КС, Голова Верховного Суду, Голова Ради суддів, Генпрокурор. При цьому Генпрокурор не бере участі в голосуванні при прийнятті Вищою радою юстиції рішень стосовно суддів.

Водночас лідер фракції Батьківщина Арсеній Яценюк заявив, що опозиція пропонує альтернативний законопроект, який суттєво відрізняється від того, який пропонує президент Віктор Янукович.

Про законопроект опозиції читайте пізніше

Українська правда

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: