Колонія намагається відібрати в засудженого гроші, які він виграв у Євросуді?
Дружина одного з українських засуджених стверджує, що її чоловіка змушують "зробити анонімну пожертву" керівництву його колонії на Черкащині, віддавши гроші, отримані за вироком Європейського суду.
Про це йдеться в матеріалі "Радіо Свобода".
Костянтин Ходаківський – один із сімнадцяти заявників у справі про катування ув’язнених Ізяславської колонії на Хмельниччині у 2007 році.
Там засуджені оголосили голодування на знак протесту проти поганих умов утримання, і спецпідрозділ, який викликали "здійснити перевірку", кілька днів їх бив.
Європейський суд з прав людини у січні цього року визнав факт катувань і присудив виплатити постраждалим або їхнім родичам компенсацію – по 25 тисяч євро.
За словами дружини Ходаківського Вікторії, коли керівництво Старобабанівської колонії на Черкащині, куди перевели Костянтина, про це дізналось, чоловіка посадили у карцер і заборонили побачення з родичами.
"Прямим текстом кажуть: якщо ви хочете, щоб "добре сидів", щоб не повторився Ізяслав, то нехай він напише відмову від цих грошей і перекаже їх на рахунок колонії", – стверджує вона.
Вікторія каже, що дуже боїться: коли вона бачила чоловіка востаннє, на ньому були свіжі синці.
Підтвердження заяви дружини Ходаківського із незалежних джерел наразі немає.
Експерти кажуть: якщо звинувачення підтвердяться, факт вимагання такого хабара – ляпас Раді Європи і демократичним цінностям, які начебто підтримувала Україна.
Контролювати ситуацію обіцяють в офісі омбудсмана. Зараз у колонію направили звернення, можливо, туди поїдуть із перевіркою.
У Державній пенітенціарній службі сподіваються, що це випадок - "черговий наклеп".
Правозахисники, в свою чергу, не схильні вважати цю ситуацію вигадкою.
"Шантаж і вимагання хабара за умовно-дострокове звільнення або покращення умов для в’язнів – звична практика системи виконання покарань, каже Андрій Діденко із Харківської правозахисної групи.
Після того, що відбувалося в Ізяславській колонії, відповідні відомства проводили там перевірки, однак кримінальних справ порушено не було.
За неналежне виконання посадових обов’язків 26 співробітників установи та обласного управління були притягнуті до дисциплінарної відповідальності, а двох осіб попередили про неповну службову відповідність.