США відслідковували й Mail.Ru, і майже все, що робиться в мережі?
Російська компанія Mail.Ru потрапила у презентацію програми, яку використовує Агентство національної безпеки США для стеження за інтернет-користувачами.
Презентацію, передану колишнім співробітником Агентства нацбезпеки Едвардом Сноуденом, опублікувала 31 липня газета The Guardian, пише Lenta.ru.
Слайд, у якому згадана російська інтернет-компанія, має заголовок "Чому ми зацікавлені у HTTP?". На ньому ж написано відповідь: "Тому що HTTP використовується майже для всього, що робить у Мережі звичайний користувач".
Навколо цих фраз розташовані логотипи Mail.Ru, Facebook, Myspace, Yahoo!, Gmail, картографічного сервісу Google Earth і Twitter. Крім того, там же згадуються "Вікіпедія" та сайт CNN. У верхній частині слайду написано: " Абсолютно секретно. Релевантно для США, Австралії, Канади, Великобританії, Нової Зеландії".
Кадр презентації програми, яку використовує Агентство нацбезпеки США, переданої Сноуденом |
Представники Mail.Ru не змогли оперативно прокоментувати "Ленте.ру" появу логотипу компанії на слайдах АНБ, але запевнили, що спецслужби не мають доступу до листів їхніх користувачів.
В описі до слайда The Guardian пише, що він показує, як багато інформації можуть отримувати аналітики Агентства нацбезпеки США завдяки перехоплення HTTP-трафіка.
У цілому презентація присвячена програмі Xkeyscore, за допомогою якої й велося стеження. У ній, зокрема, говориться про те, що співробітники спецслужб могли вивчати зміст електронних листів і переписок користувачів Facebook.
Про те, що Агентство нацбезпеки США стежить за інтернет-користувачами, ЗМІ дізналися від Сноудена на початку червня 2013 року. Тоді стверджувалося, що зі спецслужбами співпрацюють Google, Yahoo!, Microsoft, Facebook, Apple, Skype і AOL.
Mail.Ru раніше в жодному контексті не згадувалася, а представники "Вікіпедії" запевняли, що ніколи не передавали розвідці дані своїх користувачів.
Протокол HTTP, про який ідеться в опублікованому The Guardian слайді, використовується для передачі даних більшістю інтернет-ресурсів. У ньому, на відміну від захищеного HTTPS, дані не шифруються за замовчуванням і можуть бути перехоплені по каналах зв'язку.
Mail.Ru давно використовує шифрування даних при передачі логіна й пароля користувача. У квітні в поштовому сервісі компанії з'явилася можливість перейти повністю на HTTPS.