Мін'юст хоче міняти правила виборів без багатьох пропозицій ОБСЄ
Мін'юст не врахував більшість зауважень ОБСЄ в проекті змін у виборче законодавство.
Про це пише Комерсант.
Зокрема, відомство відмовилося ввести відкриті виборчі списки й зобов'язати партії розкривати джерела їх фінансування.
Також Мін'юст відмовився передбачити більш чітке визначення можливості заперечувати результати виборів і ввести відкриті виборчі списки
Законопроект "Про внесення змін у деякі закони щодо вдосконалювання законодавства з питань проведення виборів" був розроблений у Мін'юсті.
З метою запобігання фальсифікацій Мін'юст пропонує дозволити міжнародним спостерігачам одержувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів, передачі їх дільничним виборчим комісіям і підрахунку голосів.
В опозиції сумніваються в дієвості цієї норми. "Мені здається, вона скоріше показова. Бувало, що членам комісій видавали протоколи, а потім говорили, що там невірні дані. Якщо в цю гру вступить міжнародний спостерігач, нічого не зміниться",— заявила член комітету з питань держбудівництва й місцевого самоврядування депутат від УДАРа Наталя Новак.
У документі враховані пробіли в законодавстві з минулих виборів, коли ЦВК змушений був заборонити громадянам голосувати за межами свого округу через масове переміщення виборців з одного округу в іншій. Мінюст пропонує встановити, що у випадку тимчасової зміни місця голосування виборець "має право голосувати тільки в загальнодержавному окрузі".
Зміни торкнуться трьох документів: Кодексу адмінсудовиробництва, закону " Про ЦВК " і закону " Про вибори народних депутатів".
Згідно із проектом, кандидатів у депутати в загальнодержавному виборчому окрузі реєструє ЦВК, а кандидатів у мажоритарних округах — відповідна окружна виборча комісія.
У той же час відомство пропонує зберегти право висувати кандидатури до складу окружкомів тільки за партіями, представленими в парламенті поточного скликання, а також за партіями, які висунули кандидатів у депутати в загальнодержавному окрузі.
У комітеті з питань держбудівництва й місцевого самоврядування вважають, що ця норма суперечлива.
"З одного боку, мажоритарники повинні мати право на присутність в окружкомах, з іншого боку — іноді це технічні кандидати партії, яка веде нечесну гру й може все це оплатити. У результаті вона одержує можливість збільшити кількість своїх людей у комісіях",— вважає Новак.