У ОБСЄ радіють, що питання Тимошенко не впливає на роль України
Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заннієр сподівається, що Україна зробить усе, аби продемонструвати повну відданість принципам верховенства права.
Про це він сказав в інтерв'ю DW, коментуючи те, що Україна у 2013 році очолила ОБСЄ, тоді як Євросоюз критикує її за вибіркове правосуддя й, зокрема, справи проти Юлії Тимошенко.
"Давати відповіді (ЄС) – справа українців. Якщо казати про правила ОБСЄ, важливо, щоб ці проблеми не стосувались головних принципів організації. Наш підхід полягає в тому, щоб країна, яка головує, була прикладом. Ми очікуємо, що Україна зробить усе, аби продемонструвати повну відданість принципам верховенства права", - сказав Заннієр.
"В нас діє принцип оцінки однієї держави іншими (peer review). Я не можу судити, наскільки та чи інша країна відповідає принципам ОБСЄ. Моя робота – допомогти їм стати краще. Я сподіваюсь, що це оцінювання не буде заважати позитивній роботі головування", - додав він.
Заннієр зазначив, що "це – внутрішнє українське питання, на яке існують різні точки зору".
"Є, звичайно, і стурбованість. Рішення про українське головування в ОБСЄ було ухвалено спільно, у тому числі країнами, які нині критикують Україну", - наголосив він.
Генсек ОБСЄ не бачить суперечностей у тому, що країна, яку ОБСЄ критикує, наприклад, за порушення на парламентських виборах 2012 року, тепер очолює організацію.
"В нас у ОБСЄ немає принципу, за яким країна повинна складати іспит, щоб головувати. Країни перебувають на різних стадіях внутрішнього розвитку. Є молоді країни, які виникли після розпаду СРСР, колишньої Югославії. В них демократичні інститути розвивались 20 років. Гадаю, що потрібно сприймати речі з цієї перспективи", - сказав він.
"Якщо подивитися на принципи роботи ОБСЄ, я вважаю, що проблеми є у багатьох країнах, у тому числі – на Заході. Що стосується виборів, то у доповідях про вибори в декотрих "старих демократіях" теж можна знайти повідомлення про проблеми", - додав Заннієр.
На запитання, наскільки голос України в ОБСЄ ослаблений через ситуацію з Тимошенко, він відповів: "Я б сказав, що голос України в ОБСЄ поважають як голос голови та голос колективної організації. Українці добре вчинили, провівши лінію між роллю на чолі організації та їхніми внутрішніми питаннями, які існують і якими вони займаються по-іншому".
"Я зі свого боку маю працювати з Україною, яку, повторюю, на посаду голови обрали всі. Моє завдання – зробити це головування успішним. Тому я вітаю, що ці запитання не висуваються надто на передній план у контексті ролі України як голови (ОБСЄ)", - сказав Заннієр .
Він також відзначив, що Україна від початку прагла зробити своє головування в ОБСЄ успішним і "використати його, щоб показати себе з позитивного боку".