В ОБСЄ гадають, чи задовольнить Україну роль дворецького
Головування України в ОБСЄ може стати гарною нагодою, щоб показати себе в якості незалежного світового актора.
Про це у своїй колонці на Kyiv Post пише президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Рікардо Мільорі, повідомляє Український тиждень.
"Отримавши шанс виділитись в міжнародному співтоваристві в якості повноцінного і незалежного світового актора, Україна повинна продемонструвати свій потенціал, ставши світовим політичним мостом між Сходом і Заходом і допомогти ОБСЄ досягти успіху з питань безпеки, де вона так часто зазнавала поразки", - пише Мільорі.
"Новий творчий підхід з боку Києва до вирішення цих проблем може допомогти оживити ОБСЄ, але ніщо не дасть організації більшого імпульсу, ніж мирний прорив у затяжних конфліктах у 2013 році. І жодна країна не підходить краще для досягнення цієї мети, ніж Україна на чолі організації", - зазначив президент ПА ОБСЄ.
"За свого головування Україна також може скористатися своїми історичними зв’язками з Білоруссю й іншими членами СНД, щоб стимулювати виконання зобов'язань у галузі прав людини", - додав він.
На думку представника ОБСЄ, вже зараз Україна повинна вирішити, як саме вона планує керувати ОБСЄ та чого реально хоче досягти.
"Я повністю підтримую амбітні цілі головування і практичні пропозиції. Але на початку цього року Україна має вибір. Чи задовільниться Кожара лише тим, щоб стати дворецьким в ОБСЄ і дотягнути до початку нового року, чи Київ таки поверне ключ, який розблокує дух Гельсінкі з наближенням до 40-річчя нашої історичної угоди?", - запитав Мільорі.
На його думку, щоб змінити ситуацію, не можна більше відкладати реформи ОБСЄ.
"У листопаді минулого року Україна і Білорусь обговорили необхідність зміцнення економічного та екологічного виміру ОБСЄ. Я не міг з цим не погодитися. І заклик Кожари до конструктивного внеску громадянського суспільства відповідає рекомендаціям Парламентської асамблеї ОБСЄ щодо більш прозорої ОБСЄ, організації, коли структури у Відні лише вітали більший внесок неурядових організації. Але потрібні ще більші зміни. Правило консенсусу має закінчитися. Щоб уникнути тупикових ситуацій і зміцнити процес прийняття рішень, жодній країні не може бути дозволено накласти таємне вето, як це зараз дозволено правилами", - зазначив Мільорі.
Він додав, що Україні необхідно буде "інвестувати час, терпіння і політичну волю, щоб втілити ці зміни у реальність, зробити так, щоб на ОБСЄ зважали, зробити проведення ради міністрів (щорічне зібрання міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ) у Києві подією, що увінчає рік великих надій".