Литва позбулася тиску "Газпрому" на свою "трубу"

Середа, 1 серпня 2012, 11:44

Литва виграла Стокгольмський арбітраж у "Газпрому", в результаті чого російська монополія втратила контроль над литовською газопровідною системою.

Суд відхилив вимоги "Газпрому" відшкодувати збитки від поділу компанії Lietuvos dujos, а також ухвалив, що російська монополія не може забороняти уряду Литви піднімати в суді питання про відповідність керівників компанії займаним посадам.

Lietuvos dujos є монополістом з постачання газу споживачам у Литві і його транзиту через територію країни.

Німецькому E.On Ruhrgas International належать 38,9% акцій Lietuvos dujos, "Газпрому" - 37,1%, Міненергетики - 17,7%.

У минулому році уряд Литви прийняв рішення про поділ активів компанії за трьома видами бізнесу: транспорт газу, газорозподіл і продаж газу. Такої реорганізації вимагають від Литви норми Третього енергопакету ЄС.

Проти поділу Lietuvos dujos неодноразово виступав "Газпром". Будучи монополістом з постачання газу в Литву, він завжди підкреслював, що не хоче втрачати вплив на активи Lietuvos dujos.

Джерело Комерсант-Україна в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненергетики вважає, що програш компанії може вплинути на хід переговорів між Росією і Україною про ціну газу.

"По-суті, європейський суд сьогодні чітко дав зрозуміти, що Енергохартія і Третій енергопакет не дозволяють об'єднувати транспортування і поставку газу на ринок", - сказав співрозмовник.

"Це означає, що в разі створення консорціуму на базі української ГТС "Газпрому" доведеться відмовитися від роботи на внутрішньому ринку компанії "Газпромзбут-Україна", а також від будь-яких видобувних проектів, у тому числі і на площі Паласу в Чорному морі", - додав він.

Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич зазначив, що після литовського інциденту "Газпром" набагато обережніше буде ставитися до створення нових спільних підприємств на базі ГТС з країнами, що приєдналися до Енергохартії.

"Швидше за все, Росія віддасть перевагу домовленостям про зниження ціни на базі деяких політичних поступок", - сказав член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима.

"Тому що, по суті, в України після рішення Стокгольмського арбітражу з'являється механізм виведення з майбутнього консорціуму газотранспортної системи за умови, якщо до нього попередньо увійде будь-який інший актив, крім транспортного, наприклад розподільні мережі або хоча б одне родовище", - додав він.

Посол Росії в Україні Михайло Зурабов, у вівторок заявив, що найбільш дієвим способом домогтися зниження ціни газу для України є вступ країни до Митного союзу.

Зурабов також додав, що інтерес Росії до створення консорціуму на базі української ГТС знизився.

З одного боку, це дозволяє створити консорціум з управління українською ГТС з можливістю повернення газопроводів у разі розбіжностей партнерів.

З іншого - Росія буде більш обережна при підписанні будь-яких угод про партнерство в обмін на знижки в ціні газу.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: