Україна відмовилася безкоштовно зберігати газ для ЄС і Газпрому
Україна відмовляється від створення резерву газу, який зазвичай формувався для забезпечення стабільності поставок у ЄС.
Про це в п'ятницю пише газета Комерсант-Україна з посиланням на начальника департаменту науково-технічної діяльності й зовнішніх зв'язків компанії "Укртрансгаз" Романа Шимка.
У компанії відзначили, що закачають у підземні сховища газу всього 17-18 млрд кубометрів палива, повідомив Шимко.
Зазвичай до початку опалювального сезону "Укртрансгаз" накопичує в ПГС 22-25 млрд кубометрів газу як гарантію його безперебійного транзиту в ЄС.
"Але цього року ми закачаємо обсяги, яких Україні достатньо для проходження опалювального сезону",— заявив Шимко.
В "Нафтогаз України" слова Шимка не коментують. Але за словами високопоставленого джерела в Міненерго, рішення скоротити накопичення газу пов'язане з наміром "Нафтогаза" домогтися від "Газпрому" і європейських споживачів газу плати за зберігання необхідного їм узимку страхового обсягу палива в українських сховищах.
"Україна з року в рік витрачає значні кошти на покупку влітку газу в "Газпрому"" — ми беремо для цього великі кредити й платимо відсотки", - сказав співрозмовник.
"У результаті взимку "Газпром" використовує цей газ для забезпечення країн Євросоюзу надконтрактними обсягами у випадку різкого похолодання, продаючи його по дуже високій ціні. У результаті ми від цього не тільки нічого не виграємо, але й втрачаємо на банківських відсотках по кредитах",— сказав співрозмовник.
Фактично тепер запаси палива повинні створювати "Газпром" або ЄС, і на їхньому зберіганні "Нафтогаз" може заробити близько $300-400 млн у рік.
Втім, таке рішення може погіршити відносини України з "Газпромом" і європейськими споживачами, вважають експерти.