Янукович посилає українців воювати в Конго
У Верховній раді зареєстрований законопроект про направлення українського миротворчого контингенту у Конго (Африка).
Документ внесений на розгляд президентом Віктором Януковичем, повідомляє "Комерсант-Україна".
У пояснювальній записці до документа зазначається, що у зв'язку з рішенням Індії в 2010 році відкликати зі складу миротворчої місії ООН в Конго (МООНСДРК) дев'ять своїх вертольотів, перед Секретаріатом ООН постало питання їх заміни.
"Оскільки Україна має відповідні ресурси, і в 2010 році в рамках поетапного скорочення місії ООН в Ліберії вивела з неї три вертольоти, Секретаріат ООН звернувся до української сторони з проханням розглянути можливість направлення до складу МООНСДРК підрозділи бойових вертольотів", - йдеться у пояснювальній записці.
У Міністерстві оборони повідомили, що направити миротворчий контингент в ООН Віктора Януковича особисто попросив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун під час візиту Януковича на сесію Генасамблеї ООН у вересні.
Глава держави пропонує направити у Демократичну республіку Конго до 200 військовослужбовців і чотири бойові вертольоти Мі-24. Завданням підрозділу буде здійснення повітряної розвідки, вогнева підтримка наземних сил і ведення пошуково-рятувальних операцій.
Фінансуватися участь українського миротворчого контингенту в МООНСДРК буде за рахунок держбюджету з подальшою компенсацією з боку ООН.
Як розповіли виданню в Міноборони, підготовка до передислокації миротворчого контингенту в ДРК почалася після того, як стало відомо про прохання генсека ООН.
Зараз відомство має 150 досвідчених військовослужбовців, що служили в Ліберії. На думку джерела в Міноборони, участь у миротворчих місіях підвищує бойову підготовку і вигідна з фінансової точки зору.
"З 1992 року за участь в миротворчих місіях України заробила $ 428,7 млн", - уточнив співрозмовник газети.
Разом з тим голова комітету Верховної ради з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко (НУ-НС) виступив проти ініціативи президента.
"Я проти того, щоб Україну перетворювали на миротворче таксі за викликом і закривали нашими солдатами всі гарячі точки. Я голосував проти направлення наших миротворців у Кот-д`Івуар і зараз зроблю так само", - заявив Гриценко.
За словами Анатолія Гриценка, законопроект про направлення миротворців у Конго буде розглядатися комітетом у середу.
У документі вказується, що в Конго відбуваються зіткнення між незаконними збройними формуваннями і армією республіки, яка "нездатна встановити контроль над більшою частиною північно-східного регіону країни".
Наразі 477 українських військовослужбовців задіяні у десяти миротворчих місіях. Контингенти чисельністю понад 50 чоловік дислокуються в Ліберії (56-й окремий вертолітний загін - 275 осіб) та Косово (у складі багатонаціональних сил НАТО KFOR - 134 особи).
У Конго досі діяв український миротворчий персонал у складі 13 військових спостерігачів.