Москва хоче не лише "трубу", але й інших поступок від України
В обмін на зниження вартості газу Москва вимагає не тільки створення консорціуму з управління українською ГТС, але й додаткових політичних поступок Києва.
Про це розповіли газеті "Комерсант-Україна" джерела, близькі до переговорної команди.
"Перший варіант – вступ України в ЄврАзЕС, другий – денонсація Україною членства в Європейському енергетичному співтоваристві", - розповів співрозмовник.
Вихід України з енерготовариства спричинить розрив угоди про асоціацію з Євросоюзом або глибокий перегляд тексту цього документа, зазначає газета.
Так, розділ угоди, який стосується енергетичної співпраці Києва й Брюсселя, був погоджений європейською стороною в нинішній редакції тільки за умови імплементації Україною своїх зобов'язань у рамках співтовариства.
Зокрема, Київ мав забезпечити вільний доступ до своєї транзитної системи й відокремити добувні компанії від компаній-постачальників.
Вступ же в ЄврАзЕС – торгово-політичну організацію, у якій Україна вже зараз має статус спостерігача – не має негайних негативних наслідків у взаєминах з ЄС, оскільки країни-учасниці ЄврАзЕС не мають зобов’язань щодо приєднанню до Митного союзу Росії, Білорусії й Казахстану.
Однак цей крок може завдати значної втрати рейтингу президента Віктора Януковича й Партії регіонів, визнав співрозмовник газети.
На сьогодні Київ відмовився від обох варіантів, запропонованих Москвою.
Приєднання України до Митного союзу також малоймовірно.
"Українське керівництво офіційне ухиляється поки від проведення будь-яких переговорів по участі в наших інтеграційних процесах", - заявив секретар комісії Митного союзу Сергій Глазьєв у четвер на конференції в Києві.