Імпортні продукти можуть подорожчати через "поступку" Європи?
Євросоюз погодився не субсидіювати продукцію сільгоспвиробників, яка постачається в Україну.
У результаті експерти очікують подорожчання імпортних продуктів харчування мінімум на 15-20%, пише "Комерсант-Україна".
Україна просила членів ЄС відмовитися від субсидіювання сільгоспвиробників, побоюючись, що після скасування ввізних мит при створенні зони вільної торгівлі (ЗВТ) європейська продукція почне витісняти з українського ринку вітчизняну.
Як повідомив у середу міністр аграрної політики й продовольства Микола Присяжнюк, домовленість про скасування субсидіювання виробництва продуктів харчування, які постачаються в Україну, була досягнута минулого тижня в ході переговорів про створення ЗВТ.
"ЄС зняв усі субсидії на продукти, які будуть експортуватися в нашу країну", - заявив міністр.
У представництві ЄС в Україні цю заяву не підтвердили, але й не спростували.
Країни ЄС субсидіюють виробників продуктів харчування для захисту внутрішнього ринку від імпортної продукції, щорічно направляючи на це близько $43 млрд. У вартості їхньої продукції частка субсидій досягає 45-50% (для порівняння, в Україні – тільки 3%).
Тому в ЄС продукти дешевші, ніж в Україні, і для захисту внутрішнього виробника з 2001 року в країні були введені імпортні мита. Наприклад, для яловичини й м’яса птаха чинний Митний кодекс передбачає 15%-ве мито, для свинини й молокопродуктів – 10%-ве.
Зі створенням ЗВТ між Україною та ЄС ці мита повинні бути скасовані, і в Мінагрополітики побоювалися, що дешеві продукти з ЄС почнуть витісняти вітчизняну продукцію із внутрішнього ринку.
"Надаючи субсидії на виробництво продуктів із їхнім наступним експортом в Україну, ЄС ставив Київ у неконкурентні умови", - зазначив Присяжнюк.
В умовах кризи ЄС із минулого року відмовився субсидіювати виробництво твердої пшениці й оливкового масла, а з 2012 року – яловичини, свинини, рису, горіхів, насіння й картопляного крохмалю.
Аналітики, опитані виданням, вважають, що рішення ЄС призведе до зростання цін на імпортовані з ЄС в Україну продукти.
Вважають, що найбільший позитивний ефект від такого рішення відчує молочна галузь, меншою мірою це вплине на м’ясовиробників.
Але директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин вважає, що в цілому "фактично уряд лише захистив українських виробників за рахунок споживачів, які не отримають більш дешеву продукцію".