Реорганізацію "Нафтогазу" заблокують пов'язані з "Газпромом" кредитори?
Ускладнити реорганізацію НАК "Нафтогаз України" можуть наявні в нього борги перед кредиторами, у тому числі перед іноземними.
Як пише "Дзеркало тижня. Україна", у кредиторів Україні необхідно отримати згоду на реструктуризацію.
При цьому на позицію деяких з них, цілком імовірно, може вплинути "Газпром".
Реформування компанії без узгодження із зовнішніми кредиторами веде до пред'явлення вимоги про дострокове погашення кредиту і пов'язаних з ним платежів.
У цьому випадку за гарантованими кредитами вимогу про дострокове їх погашення (на суму близько $ 1,6 мільярдів) може бути пред'явлено безпосередньо державі, зазначає видання.
Згідно з даними аудованої звітності та опублікованою в ЗМІ інформацією, заборгованість компанії перед українськими банками складає більше 24 мільярдів гривень, а перед іноземними банками - близько 2,2 мільярдів доларів. Із них близько 1,6 мільярда доларів гарантовані державою.
Видання зазначає, що "дочка" російського державного "Внешторгбанка" - "ВТБ Банк України" надала "Нафтогазу" кредитну лінію на суму 180 мільйонів доларів.
У 2005 році "Нафтогаз" взяв $ 220 мільйонів кредиту у кіпрського банку DEPFA Investment Bank Limited, що є 100% "дочкою" ірландського DEPFA Bank pls.
Цей кредитор НАКу досить тісно і плідно співпрацює з "Газпромбанком" і самим "Газпромом", пише видання.
Також раніше німецький Deutsche Bank (DB) в 2005 році передав права з обслуговування відкритої в 2005 році "Нафтогазу" кредитної мультивалютної лінії на 2 мільярди євро двом структурам, а саме - DEPFA Investment Bank і "Газпромбанку" (РФ).
На наступний після підписання договору з "Нафтогазом" день Deutsche Bank як кредитор передав усі свої права та обов'язки за кредитним договором компанії "Лінтон Капітал Лімітед".
Назва цієї компанії повністю збігалася з назвою офшорки, яку російські ЗМІ пов'язували з екс-главою СИБУРу Дмитром Мазепиним (ВАТ "СИБУР Холдинг" - дочірнє підприємство ВАТ "Газпром").
Також адреса компанії Linton збігається з адресами деяких пов'язаних з "Газпромом" структур.
"За цією на перший погляд неймовірною версією згортання кредитної лінії Deutsche Bank - одна з ланок добре продуманого ланцюжка дій. Їхня мета - нібито отримання "Газпромом" або пов'язаними з ним структурами частки в українській ГТС і повного контролю над нашим внутрішнім ринком газу", - пише видання.
Газета нагадує, що 7 вересня міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що погашення боргів НАК "Нафтогаз України" перед іноземними кредиторами буде здійснено шляхом часткового продажу акцій компанії.