Україна випередила всіх у Європі за числом арештів
В останні роки Україна є лідером серед країн Європи за кількістю арештів.
Про це заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова в ході міжнародної конференції, повідомляє "ЛІГАБізнесІнформ".
"Щорічно в нас заарештовують майже 60 тисяч осіб. При цьому тільки 10 тисяч, або кожен 6-й, надалі звільняються з-під варти", - зазначила Карпачова.
За її словами, в 303 своїх рішеннях Європейський суд констатував порушення Україною закріпленого в статті 5 Конвенції права на свободу й особисту недоторканність.
"Ця проблема накопичилася десятиріччями в нашій державі", - сказала вона.
За словами Карпачової, щоб зупинити системні зловживання правом на арешт Європейському суду довелося вдатися до надзвичайних заходів – ухвалити пілотне рішення у справі "Харченко проти України" 10 лютого цього року.
Омбудсмен нагадала, що в цьому рішенні Європейський суд звернув увагу на структурні законодавчі проблеми в Україні й зобов'язав Україну привести національне законодавство у відповідність із Конвенцією.
Карпачова вважає, що для усунення порушень статті 5 Конвенції, необхідно ухвалити новий Кримінально-процесуальний кодекс: "Зокрема, потрібно впровадити такий запобіжний захід, як домашній арешт".
Також, на думку Карпачової, необхідно підвищити санкцію з 3-х до 5-ти років позбавлення волі як підставу для застосування арешту.
"Поки правоохоронці й судді кардинально не змінять своє ставлення до застосування арешту в Україні, не будуть активніше застосовувати запобіжні заходи, не пов'язані з позбавленням волі, доти кількість рішень Європейського суду за статтею 5 Конвенції буде рости. І це є системною проблемою для нашої держави", - вважає вона.