ПАРЄ боїться, що виборчі правила влада готує за закритими дверима
Доповідачі ПАРЄ по Україні занепокоєні виборчою реформою в Україні, зокрема - бажанням влади розробити закони "за закритими дверима".
Про це йдеться у інформаційній записці, підготовленій співдоповідачами моніторингового комітету ПАРЄ за результатами візиту до Києва та Львову у квітні .
"Події навколо виборчої реформи викликають серйозне занепокоєння, особливо в контексті наступних парламентських виборів 2012 року", - зазначається у записці.
"Будь-який регрес щодо демократичних стандартів майбутніх виборів є неприйнятним", - наголошують співдоповідачі.
"Влада не дуже серйозно налаштована щодо діалогу з усіма політичними силами стосовно розробки нового виборчого кодексу", - додається в доповіді.
"Натомість, схоже на те, що цей процес має на меті надати легітимність проекту виборчого кодексу, який вже було розроблено за закритими дверима. У цьому відношенні ми хотіли б наголосити, що широкий консенсус та довіра до нового виборчого кодексу мають вирішальне значення для проведення в Україні наступного року справді демократичних виборів", - наголосили вони.
Доповідачі також додали, що міністр юстиції Олександр Лавринович, який відповідає за координацію виборчої реформи, розповів, що "влада більше не зацікавлена в єдиному виборчому кодексі, і лише має намір запропонувати проект нормативної бази для парламентських виборів".
В документі нагадується, що для розробки законів було створено робочу група президента, яка "спочатку отримала підтримку міжнародної спільноти".
Однак, методи її роботи останнім часом викликають серйозне занепокоєння, оскільки Національний демократичний інститут та Міжнародний республіканський інститут призупинили свою участь в її роботі.
За їхніми словами, це сталося через відсутність прозорості і підзвітності в групі, а також те, що "реальний процес розробки нового виборчого кодексу відбуваються за закритими дверима, за рамками робочої групи".
Вони додали, що "неоднозначний стан" виборчих законів в Україні, "а також ризики, які він спричиняє для виборчого процесу в країні, що має звичку маніпулювати виборчими правилами для короткострокової політичної вигоди, стали особливо помітні під час місцевих виборів у жовтні 2010 року".
Українська правда