Україна може піти й до Митного союзу, але є "контракт" зі 152 країнами
Україна може вступити до будь-якого торговельного об’єднання, але при цьому має дотримуватися взятих зобов'язань або домовитися зі 152 країнами-членами СОТ про їх зміну.
Про це заявив речник Світової організації торгівлі (СОТ) Кіт Роквелл в інтерв'ю Радіо "Свобода".
"У світі існують сотні багатосторонніх та двосторонніх регіональних торговельних угод, про які сторони повідомляють Світову організацію торгівлі. Переговори тривають і про створення нових організацій, чиї члени домовляються про пільгові умови торгівлі. Стаття 24 GATT, Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, на якій базується СОТ, дозволяє подібні угоди", - сказав він.
"Митні союзи за визначенням створюються для того, щоб їхні члени мали певні пільги у торгівлі між собою, але тоді це може вплинути на інтереси інших торгових партнерів. Наприклад, країни, які вступили в Європейський Союз і змінили свої тарифи у відповідності до європейських, мали провести переговори зі своїми партнерами і знайти з ними компромісне рішення", - зазначив речник СОТ.
Роквелл пояснив, що Світова організація торгівлі - це "свого роду контракт".
"При вступі до СОТ уряди підписують контракт зі своїми торговельними партнерами. Зараз СОТ нараховує 153 члени, тож Україна має 152 торговельні партнери. Вступаючи до СОТ, Україна домовилася з цими 152 країнами, що її граничний тариф на сільськогосподарську продукцію буде 11%, а на промислову продукцію – 5%", - зазначив він.
"Якщо ви в односторонньому порядку хочете збільшити свої тарифи, то ви можете попросити дозволу у зв'язку з якимись тимчасовими обставинами, скажімо, різким зростанням імпорту. Є й інші обставини, за яких ви можете тимчасово підняти тарифи", пояснив Роквелл.
"Але якщо ви хочете підняти тарифи на постійній основі, то потрібно буде передомовитися про це з своїми торговельними партнерами", - наголосив речник СОТ.