Росія хоче від України зміни курсу?
Наслідком візиту до Києва прем’єра Росії Володимира Путіна, який заплановано на 12 квітня, може стати зміна геополітичного курсу України, пише "Сегодня".
За інформацією газети, Путін приїде з конкретними пропозиціями на випадок інтеграції України в Митний союз, а у відповідь хоче почути конкретну відповідь українського президента - чи згодна Україна на цей шлях.
У якості "пряника", вважає видання, швидше за все, буде озвучена нова й украй приваблива ціна на газ для України. В "Газпромі" натякають, що вона може бути майже в 2 рази нижча, ніж зараз - 150-160 доларів за тисячу кубометрів.
Більше того, видання повідомляє, що в керівництві України є впливова група людей, які пропонують форсувати переговори з Росією про тісну інтеграцію, щоб підписати угоду вже під час червневого візиту до України президента Росії Дмитра Медведєва.
У Москві кажуть, що розуміють всю складність вибору і можуть почекати. Як розповів "Сегодня" депутат Держдуми РФ Сергій Марков, Кремль готовий дати Україні час на підготовку зміни курсу.
"Головне - щоб українське керівництво раз і назавжди позбулося "помаранчевих" ілюзій із приводу вигід від самостійної і швидкої євроінтеграції на користь більш тривалої, але більш вигідної євроинтеграції через Митний союз", - заявив Марков.
"У свою чергу, керівництво Росії готове піти на компроміси для приєднання України до МС. Формулу цього шляху можна назвати як завгодно, у тому числі й "3+1" (Росія, Білорусь, Казахстан плюс Україна, - як запропонував Віктор Янукович). Важлива суть", - заявив він.
Як пише газета, Путін може домагатися, для початку, хоча б домовленості на рівні прем'єрів про прорив в одній з галузей, по яких переговори йдуть із минулого року.
За словами Маркова, найбільш реальне підписання домовленостей про створення спільного підприємства (СП) у ядерній енергетиці: "Це проект, де взаємна вигода найбільш очевидна. Умовно кажучи, якщо зараз Росія заробляє в цій галузі $5 млрд, а Україна $10 млн, то при домовленості це будуть $10 млрд і $1 млрд відповідно".
Також, сказав депутат Держдуми, помітне просування в переговорах щодо транспортного машинобудування (максимальне завантаження суднобудівних верфей Миколаєва й "Луганськтепловозу") і - меншою мірою – щодо авіабудування і спільних інфраструктурних проектів.
Крім того, на переговорах прем'єрів будуть обговорюватися питання про спільні позиції двох країн на ринках озброєнь і зерна.