Азарову підкинули аргумент для здачі труби Росії
Про це йдеться в аналітичних матеріалах, підготовлених для уряду радою з вивчення продуктивних сил Національної академії наук, повідомляє УНІАН.
Вчені вважають, що створення окремого господарюючого суб`єкта для здійснення транзиту газу споживачам Європи забезпечить гарантовану перспективу повноцінного використання української газотранспортної системи в майбутньому.
В документі наголошується, що розвиток газотранспортної системи РФ з метою нарощування транспортування природного газу до Західної Європи, зокрема, будівництво газопроводів "Північний" і "Південний", створює загрози для ефективного використання української ГТС.
"Ситуацію можна стабілізувати у разі створення на паритетній основі спільного господарюючого суб`єкта з делегуванням йому функцій "Нафтогазу" і "Газпрому", - йдеться в документі.
Такий крок, на думку вчених, дозволить зацікавити потенційного постачальника природного газу в підтримці потенціалу ГТС, а Україні дасть можливість забезпечити стабільне завантаження газотранспортної системи.
"Актуальність вирішення стратегічних питань використання транзитного потенціалу ГТС пояснюється здійснюваними РФ і ЄС заходами щодо стабілізації власного енергозабезпечення на основі будівництва газопроводів в обхід України", - зазначають в НАН.
"В разі, коли плани реалізації цих проектів в 2012-2015 роках здійсняться, то ГТС фактично втрачає весь транзит природного газу, а з ним і ті кошти, які отримувала країна за рахунок послуг за транзит російського газу", - вважають в НАН.
Вчені наголошують, що зниження ціни на природний газ в результаті Харківських угод сприятиме пожвавленню виробництва в секторах економіки, в яких він використовується як сировина, а в тепловій енергетиці дозволить не підвищувати тарифи на послуги ЖКГ.