Пенсійна система України може завалитися
Ключовими складовими виходу України з кризи є реальний бюджет, макроекономічна стабілізація, тарифна та пенсійна реформи.
Таку думку висловив старший економіст представництва Світового банку в Україні Пабло Сааведра на засіданні Фінансового прес-клубу, організованого за підтримки "Дзеркала тижня".
"Фіскальна ситуація – це проблема номер один для країни. В Україні повинен бути такий дефіцит бюджету, який можливо профінансувати. Це той дефіцит, джерела фінансування якого чітко визначені, добре зрозумілі", - сказав він.
"Якщо цього не зробити якнайшвидше, на казначейському рахунку і далі не буде грошей, країна не зможе нормально фінансувати свої видатки, як і у 2009 році", — зазначив Сааведра.
За його словами, неадекватна фіскальна політика відштовхує іноземних інвесторів від держави, унеможливлює розвиток інфраструктури, гальмуючи таким чином вихід країни з кризи.
"Мало хто замислюється над тим, що несвоєчасним відшкодуванням ПДВ ви обкладаєте експортерів додатковим податком. І це в той час, коли вони найбільше потрібні країні для відновлення зростання, і коли їм і так важко через погану глобальну кон’юнктуру", — зауважив економіст Світового банку.
Він підкреслив, що створення справедливого бізнес-середовища в Україні передбачає, зокрема, усунення податкових привілеїв, які існують в системі операцій з Кіпром.
Нагальною потребою також є проведення тарифної реформи у комунальній сфері, яка, зокрема, передбачала б захист найбідніших верств населення через адресні програми, а також реформування пенсійної системи.
"У пенсійній сфері ситуація розвивається в такому напрямку, що її скоро вже не можна буде втримати. І це треба терміново виправити. Уряд уже не може дати раду зростаючому дефіциту", - зазначив Сааведра.
"Якщо він збільшуватиметься далі, то через певний час система не витримає, вона просто завалиться. Добра новина — у тому, що пенсійну систему можна виправити за рахунок пенсіонерів, які мають найвищі доходи", — наголосив він.
Говорячи про перспективи співпраці України з міжнародними фінансовими інституціями, Сааведра зауважив, що, зокрема, Світовий банк надає пряму бюджетну підтримку через позики на політику розвитку тільки після того, як було проведено певну кількість заходів з реформування.
"Найважливіше — щоб у тих, хто визначає в країні політику, була політична воля зібратися разом, дійти компромісу і розробити такий бюджет, який би допоміг громадянам країни", — зазначив економіст представництва Світового банку в Україні.
Українська правда