Ющенко пояснив, навіщо його "булавочні уколи" проти Росії
Президент Віктор Ющенко переконаний, що для відокремлення Криму від України не існує внутрішніх причин.
Таку думку він висловив в інтерв'ю Der Spiegel.
"Для конфлікту, пов’язаного з відокремленням, не існує жодної внутрішньої причини. Але проблема існує: усе буде залежати від того, хто і як розіграє Кримську карту. Тут може буде створений серйозний потенціал загроз. Як президент, я вважаю, що до цього не дійде й роблю все, щоб запобігти такому сценарію", - заявив він.
"Яким чином ситуація в Криму буде розвиватися надалі, великою мірою залежить від позиції Росії. Уже в 1993 році російська Державна Дума проголосила портове місто Севастополь російським містом. Це було офіційне рішення, і воно все ще чинне. Це рішення демонструє, що існують сили, які розраховують на дестабілізацію Криму", - заявив Ющенко.
На запитання, навіщо були "булавочні уколи" проти Чорноморського флоту, якщо договір оренди минає у 2017 році, Ющенко вказав на те, що багато умов договору не виконується.
"Велика частина цих домовленостей не виконується. Так, багато земельних площ, що займають військові, використовуються не за призначенням, часом, навіть – для будівництва приватних котеджів. За цим стоїть беззаконня та безлад. Або візьмемо 134 маяки, призначені для навігації, що знаходяться на нашій території. Їхнє використання неврегульоване, Росія зайняла ці споруди просто як конфісковане майно", - розповів Ющенко.
Ющенко також відзначив , що "треба чітко для себе зрозуміти, чому Росія з такою ревністю спостерігає за розвитком молодої демократії на своєму кордоні".
"Україна втратила свій суверенітет у 1654 році та перетворилася на окраїнну провінцію російської імперії. В 20 столітті Україна шість разів проголошувала свою незалежність і п’ять разів її знову втрачала. Для нас утрата незалежності не є теоретичною небезпекою, це – життєвий досвід багатьох поколінь", - нагадав він.
"Ми втрачали свою незалежність завжди з однієї причини: ми ставали жертвою владних ігор за межами України. Тому ми сьогодні шукаємо нашу безпеку в НАТО, альянсі демократій, до якого вже належать поляки, чехи, литовці, латвійці та естонці", - зазначив Ющенко.