Іспанський суд виправдав американських військових, які застрелили Процюка
Національний суд Іспанії остаточно зняв звинувачення з трьох американських військових, які шість років тому у Багдаді своїм обстрілом спричинили загибель двох журналістів, серед яких - українець Тарас Процюк.
Про це повідомляє Радіо "Свобода".
Національний суд вирішив, що слідчий суддя Сант’яго Педрас не подав нових свідчень, які могли б підтвердити, що військові США діяли неправильно, враховуючи, що це сталося на війні.
Тепер суддя має закрити справу. Рішення остаточне й не може бути оскаржене.
Американські танкісти заявляли, що 8 квітня 2003 року стріляли по готелю "Палестина" в Багдаді, у якому працювало багато іноземних журналістів, у відповідь на обстріл у їхній бік.
Унаслідок пострілу з танкової гармати загинули телеоператор агентства "Ройтерз" українець Тарас Процюк та іспанський телеоператор компанії "Телесінко" Хосе Коусо.
Судову справу проти американського танкіста, який здійснив постріл, і двох його командирів почали за позовом родичів Коусо. Загибелі Процюка вона формально не стосувалася, і жодних інших судових справ щодо цього не було.
США свого часу офіційно повідомили Україну, що, за висновками їхнього розслідування, постріл із танку по готелю було здійснено з метою самооборони і в цілковитій відповідності до правил ведення бойових дій.
Справу проти американських військових в Іспанії порушили за статтями іспанського законодавства про свідоме вбивство і "злочин проти міжнародної спільноти", тобто неспівмірні дії проти цивільних осіб у воєнний час.
Свого часу США заявили, що в перебігу власного розслідування не виявили помилкових дій чи недбалості своїх військовослужбовців, які діяли відповідно до обставин.
Американські урядовці спершу стверджували, що танкісти відкрити по готелю вогонь у відповідь на обстріл із того будинку.
Коли ж телеканали показали кадри обставин інциденту, з яких видно, що обстрілу не було, у США заявили, що танкісти могли сприйняти за обстріл чи за дії коригувальника ворожого вогню відблиски з журналістських об’єктивів.
Міжнародні журналістські організації критикували такі висновки американської влади.
Процюка в Україні посмертно нагородили орденом "За мужність".