Баррозу представить саміту ЄС ідеї на випадок газової кризи
Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу представить у четвер Європейській раді в Брюсселі пропозиції на випадок газової кризи, які передбачають посилення ролі Єврокомісії в координації дій країн союзу.
Як підтвердив "Інтерфаксу" представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспуні, доповідь Баррозу головам держав та урядів країн ЄС готувався за матеріалами місії, що побувала нещодавно в Києві й Москві для вивчення повної картини газової суперечки між Україною та Росією.
"Це була особиста ініціатива голови, матеріал зібраний, і доповідь готувалася під його безпосереднім контролем", - зазначив Таррадельяс.
Він повідомив, що Баррозу у вівторок увечері провів робочу вечерю з представниками провідних підприємств газової індустрії ЄС.
Робота над доповіддю йшла до останнього моменту, але низка його положень у середу ввечері стала відома журналістам у Брюсселі.
У проекті документа підкреслюється необхідність злагоджених дій усіх країн ЄС у ситуаціях, коли виникають перебої постачань газу, які мали місце на початку січня через суперечку між Україною та Росією.
Багато експертів у Брюсселі прогнозують повторення кризи.
Європейська комісія, зазначається у проекті, може вимагати від країн-членів ЄС видавати газ зі своїх сховищ для загального користування. Уряди повинні будуть щодня направляти до Єврокомісії зведення про постачання й прогнози попиту на три дні, звіти про добір газу зі сховищ і про вплив перебоїв на їхню економіку й енергетику.
У період кризи країни ЄС повинні будуть запитувати дозволу Брюсселя, перш ніж зменшувати потоки газу на територію сусідів.
Компетентні органи держав ЄС не зможуть самі вводити якісь обмеження на операції з газом усередині союзного ринку, якщо не отримають на те дозволу Єврокомісії.
Для моніторингу ситуації під час кризи пропонується створити спеціальний орган з експертів Єврокомісії та представників газового бізнесу. Країни ЄС повинні будуть підготувати національні кризові плани, визначити в них різні рівні тривоги і намітити взаємодію із сусідами.
Виступ голови Єврокомісії на саміті не значить, що його пропозиції можуть бути одразу затверджені й набудуть законну силу. Вони повинні отримати схвалення в країнах союзу й у Європарламенту.
Однак, як підкреслюють джерела в Єврокомісії, план Баррозу складався у відповідь на наполегливі вимоги країн-членів ЄС забезпечити надійність газових постачань.