Росія наголосила, що постачання зброї у Грузію зарахуються у відносинах
Указ президента Росії "Про заходи для заборони постачань Грузії продукції військового й подвійного призначення" спрямований на зниження можливості рецидивів насильства на Кавказі, сприяння зміцненню безпеки і стабільності в регіоні, запобігання подальших порушень міжнародно визнаних домовленостей у сфері постачань озброєнь.
Про це йдеться в коментарі офіційного представника МЗС Росії Андрія Нестеренка щодо видання президентом РФ відповідного указу від 21 січня, розповсюдженому у вівторок російським посольством в Україні.
У ньому відзначається, що незважаючи на застереження Росії про те, що в умовах збереження на території Грузії неврегульованих конфліктів постачання Тбілісі озброєнь "в обсягах, які суттєво перевищують потреби його оборони й національної безпеки, украй небезпечні", є "дестабілізуючим фактором", сприяють спробам силового вирішення грузино-південноосетинського і грузино-абхазького конфліктів і ведуть до загострення обстановки в регіоні, поставки тривали.
При цьому, підкреслює представник МЗС РФ, порушувалися міжнародні зобов'язання країн-постачальників зброї, які стверджують необхідність утримуватися від передач зброї в зони реального чи потенційного конфлікту, що "привносили б у якийсь регіон дестабілізуючий військовий потенціал чи іншим чином сприяли б виникненню регіональної нестабільності".
"Розпочатий Грузією 7-8 серпня 2008 року збройний напад на Південну Осетію підтвердив найгірші побоювання. Зброя була масовано застосована проти мирного населення і російських миротворців. Вважаємо, що ті держави, які, всупереч нашим попередженням, посилено накачували Тбілісі зброєю, несуть свою частку моральної і політичної відповідальності за серпневу трагедію на Кавказі", - говориться в коментарі російського дипломата.
Він зазначає, що в зв'язку з цим Росія порушила питання про введення СБ ООН збройового ембарго щодо Грузії, а також запропонувала ухвалити відповідне рішення на Форумі ОБСЄ зі співпраці в галузі безпеки.
"Однак наші пропозиції, на жаль, не були підтримані. Більше того, країни - члени Північноатлантичного альянсу мають намір продовжити співпрацю з Тбілісі в рамках програми "Партнерство заради миру" й Індивідуального плану партнерських дій Грузії з НАТО, що передбачає подальше надання військово-технічної допомоги Грузії і може призвести до її ремілітаризації. Знаємо і про плани деяких інших держав продовжувати озброєння Грузії", - заявляє Нестеренко.
"Саме в такому контексті і варто розглядати видання указу президента Російської Федерації "Про заходи для заборони постачань Грузії продукції військового і подвійного призначення", - підкреслює він, нагадуючи, що цей документ уводить заборону на постачання з Росії в Грузію продукції військового і подвійного призначення для використання у військових цілях, а також надання послуг, пов'язаних з озброєнням і військовою технікою і підготовкою фахівців у військовій сфері.
"Крім того, відповідно до указу, у випадку постачань іноземними державами в Грузію озброєнь і військової техніки радянської/російської розробки чи радянського/російського виробництва ми будемо аналізувати ситуацію і враховувати це в контексті двосторонніх відносин", - нагадує представник МЗС Росії.