Газпром хоче взяти під контроль українську газотранспортну систему

Субота, 10 січня 2009, 12:47

Україна не отримувала офіційної пропозиції Росії про створення міжнародної комісії з моніторингу транзиту природного газу територією України.

Про це заявив у суботу на брифінгу заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв.

Він зазначив, що російська сторона пропонувала створити таку комісію в неофіційному порядку.

"Українська сторона цю пропозицію офіційно, згідно із встановленим порядком, від російської сторони в письмовому вигляді не отримала. Те, що ми знаємо, знаємо в неофіційному порядку", - сказав заступник глави МЗС, повідомляє УНІАН.

За словами Єлісєєва, суттю протоколу про створення такої комісії є підпорядкування української газотранспортної системи "Газпрому".

"Суть такого протоколу - це, по суті, підпорядкувати українську сторону "Газпрому", надати російській стороні повний контроль над українською газотранспортною системою і де-факто започаткувати процес експропріації української газотранспортної системи російською стороною", - сказав він.

За словами Єлісєєва, цей проект протоколу викликав "певний жах" у європейських партнерів, Комісар ЄС з питань енергетики Андріс Пібалгс відмовився його підписати.

Єлісєєв зазначив, що за будь-яких умов цей документ має носити тристоронній характер.

"Ми готові працювати в тристоронньому форматі, але те, що пропонується російською стороною, щоб українська сторона стала однією стороною широкого міжнародного процесу, до якого пропонується залучити, крім українського "Нафтогазу", приблизно 12 газових компаній європейських країн, при цьому більшість з цих компаній контролюється російським "Газпромом", є неприйнятним", - сказав Єлісєєв, додавши, що це ставить Україну в нерівноправне становище.

Крім того, Єлісєєв зазначив, що має бути встановлений чіткий принцип паритетності, тобто має бути наданий повний і безперешкодний доступ для європейських і українських експертів для моніторингу об’єктів не лише на українській території, але й на російській.

Також, за його словами, українська сторона вважає, що в разі створення тристоронньої комісії – Україна-Росія-ЄС - вона б мала розглядати можливості укладення двосторонніх контрактів між Україною і ЄС на транзит російського газу територією України.

За словами Єлісєєва, в такій тристоронній комісії необхідно визначити транспарентну процедуру ухвалення рішень, які б базувалися на європейських принципах, можливо, консенсусу.

9 січня "Газпром" опублікував протокол про створення Міжнародної експертної комісії з контролю за транзитом природного газу через Україну, в якому йдеться, що комісія повинна мати право вільного доступу до документації й об`єктів газотранспортної системи (ГТС) України, а також до підземних запасів газу.

Цей документ уже підписано російською стороною, проте поки не підписано з боку Єврокомісії та України.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
14:05
У Росавіації натякнули, що під час падіння азербайджанського літака могла працювати російська ППО
14:00
футболУ центрі уваги – "Манчестер Юнайтед" та "Барселона". 5 найочікуваніших трансферів січня
13:55
У Києві в січні запрацюють пункти прийому ялинок: перелік адрес
13:54
Україна розширює виробництво власної зброї. Чим воюватимемо у 2025-му?
13:31
Іноземні авіакомпанії зупиняють польоти над Росією через збитий над Грозним літак
13:23
фотоМіноборони дозволило використовувати вітчизняний безпілотний всюдихід "Равлик"
13:23
"Долари в унітазі": львівського депутата відправили під домашній арешт
13:20
Західні країни виділили українським збройним заводам майже 1 мільярд доларів
13:10
У Путіна відмовились коментувати дані, що азербайджанський літак збили росіяни
13:06
фото Росіяни вдарили по Сумщині: під завалами будинку знайшли загиблого
Усі новини...
Реклама: