"Газпром" нагадав Україні про консорціум з управління її трубою
"Газпром" запропонував Україні повернутися до ідеї передачі української газотранспортної системи в управління міжнародному газотранспортному консорціуму.
Про це розповів високопоставлений чиновник у "Газпромі", посилаючись на переговори 12-13 серпня в Києві, повідомляє "Комерсант-Україна".
"Консорціум від початку задумувався для того, щоб спільно керувати ГТС і спільно інвестувати в її розвиток і роботу", - пояснив співрозмовник.
"Ми запропонували знову повернутися до цієї ідеї і постаралися переконливо довести, що це вигідно насамперед Україні", – додав він.
За словами співрозмовника, передача ГТС в управління консорціуму дозволить Україні наростити обсяги транзиту природного газу з 110 млрд. до 130-140 млрд. кубометрів на рік.
Ідея створення газотранспортного консорціуму виникла в ході переговорів екс-президента України Леоніда Кучми, екс-канцлера ФРН Герхарда Шредера й екс-президента, нинішнього прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна в 2002 році.
У 2003-му було створено ТОВ "Міжнародний консорціум з управління газотранспортною системою України", у якому по 50% належало "Нафтогазу" і "Газпрому".
Однак проект так і не був реалізований через різне розуміння акціонерами функцій даного підприємства. Тоді російська монополія наполягала на управління всією українською ГТС, а українська сторона пропонувала обмежитися будівництвом двох нових газопроводів: Богородчани-Ужгород і Новопсковськ-Олександрів Гай.
Міністр палива й енергетики Юрій Продан, якого Кабмін пропонує призначити представником у газотранспортному консорціумі, у вівторок заявив, що консорціум буде працювати тільки в рамках будівництва трубопроводу Богородчани-Ужгород.
Утім, високопоставлене джерело в апараті прем'єр-міністра повідомило, що уряд поки не дав однозначної відповіді на пропозицію "Газпрому".
"Ми пообіцяли протягом місяця проаналізувати аргументи, надані нам російською монополією, зробити техніко-економічне обґрунтування і, спираючись на нього, вийти на ухвалення рішення", – сказав співрозмовник.
"Рано чи пізно Україна змушена буде погодитися з пропозицією Росії. Проблема в тому, що чим більше обхідних газопроводів побудує Росія, тим жорсткішими будуть її вимоги і тим гірші умови доведеться нам у результаті прийняти", – вважає член комітету з ПЕК Верховної Ради Олег Зарубінський.