Уряду радять не лізти в енергетику своїми "руками"
Українське законодавство в енергетичній сфері вже значною мірою відповідає європейським стандартам, але неринкові методи управління цією галуззю не дозволяють ефективно застосовувати цю правову базу.
Про це сказав експерт з питань енергетики українсько-європейського дорадчого центру з питань адаптації законодавства Юріс Озолінс у інтерв’ю "Німецькій хвилі".
Озолінс зазначив, що українські політики надто часто втручаються в роботу енергетичного сектора, хоча всі проблеми можна вирішити в рамках чинного законодавства.
"Є регуляторний орган у сфері енергетики. Немає проблеми забезпечити його незалежність від політики. Немає особливої проблеми, щоб віддати відповідальність за газові питання комерційним структурам. Це був би справжній європейський підхід", - каже експерт.
Усе це, на його думку, можливо за умови ретельнішого інформування про діяльність комерційних структур та більшої прозорості енергетичного ринку.
Водночас, Озолінс вказує на законодавчу прогалину у сфері енергозбереження. Він переконаний: українські законодавці не надто переймаються цієї сферою.
"Тут немає серйозних законодавчих актів з економії енергоресурсів. Чим швидше підніматиметься ціна на газ та уран, тим швидше в Україні піде цей процес", - зазначає він.
На переконання експерта, державні преференції у сфері енергозбереження для української промисловості недоречні, але фінансова підтримка для малого та середнього бізнесу, а також комунального господарства необхідна.
Також Озолінс впевнений, що український уряд має негайно розробити енергетичну стратегію, де були б передбачені всі енергетичні ризики і методи управління ними.
Як відомо, адаптація законодавства є особливим пунктом виконання плану дій "Україна-ЄС" і головною умовою підписання нової посиленої угоди з Євросоюзом.