Людина Тимошенко в Ощадбанку перебрала повноважень?
Усупереч запевнянням прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, перевірка Ощадбанку Національним банком України виявила низку порушень.
Про це з посиланням на копію результатів перевірки Нацбанку від 11 січня, пише в п'ятницю "Комерсант-Україна".
У документі за підписом заступника голови НБУ Володимира Кротюка перераховуються порушення Ощадбанком вимог банківського законодавства й нормативно-правових актів НБУ.
"Нацбанк висловлює стурбованість у зв'язку з підвищеним ризиком ліквідності, кредитним ризиком, а також необхідністю поліпшення керування активами і пасивами і підвищення ефективності роботи менеджменту банку", - йдеться у ньому.
НБУ звертає увагу, що незважаючи на його листи керівництву Ощадбанку, відбувається "ігнорування вимог Нацбанку і недостатнє усвідомлення керівництвом Ощадбанку необхідності зниження ризику ліквідності шляхом підвищення збалансованості активів і пасивів по термінах".
Крім того, у документі зазначається, що в порушення методичних рекомендацій з удосконалення корпоративного управління у банках, "голова правління Ощадбанку одночасно очолює комітети з керування активами і пасивами і кредитний, у результаті чого порушені принципи корпоративного управління".
Порушення основних принципів корпоративного управління "свідчить про концентрацію владних повноважень у голови правління і зменшує ефективність механізмів контролю за ризиками банку", зазначає Нацбанк, наводячи як приклад видачу кредиту банку "Дельта", який за внутрішньою методикою Ощадбанку належить до класу "В", тоді як банк має право кредитувати тільки позичальників класів "А" і "Б".
Монополізація ухвалення рішень у руках голови правління Ощадбанка Анатолія Гулея, на думку НБУ, збільшується тим, що в порушення закону "Про банки і банківську діяльність" служба внутрішнього аудиту підпорядкована правлінню, а не наглядовій раді.
"Таким чином, правління проводить свою діяльність без контролю ради, а рада, у свою чергу, порушуючи статті закону, не виконує свою основну функцію", - слідує з документа.
Незадоволений Нацбанк і кредитним портфелем Ощадбанку, а саме – підвищеними ризиками при кредитуванні підприємств, які працюють у галузях виробництва і розподілу електроенергії, газу і води, у зв'язку з ненадійним забезпеченням по цих кредитах, що досягли 40,2% від загального портфеля. Також НБУ бачить імовірність "зниження фінансової стабільності" Ощадбанку через інші порушення.
Нацбанк зобов’язав правління Ощадбанку протягом 5 днів ухвалити план заходів для усунення порушень і надати його регулятору. Керівництву Ощадбанку пропонується "застосувати до осіб, відповідальних за правопорушення, адекватне дисциплінарне реагування".
Гулей у четвер увечері на телефонні дзвінки не відповідав, зазначає видання. Раніше президент вимагав звільнити його, але прем'єр попросила не порушувати це питання.