"Нафтогаз" психологічно готує українців до подорожчання газу?
НАК "Нафтогаз України" заявляє про те, що штучне заниження ціни на газ для населення призводить до фінансового та виробничого краху української газової галузі.
"Штучне заниження протягом останніх 5 років ціни на газ для населення зумовлює серйозні фінансові проблеми українських газовидобувних підприємств та знижує власний видобуток природного газу в Україні", - йдеться у прес-релізі компанії.
Вона нагадує, що газовидобувні підприємства України, в яких частка держави складає від 50% і більше, змушені в обов'язковому порядку постачати газ для його реалізації домогосподарствам країни.
Втім, низька неринкова ціна на природний газ для населення зумовлює майже збиткове видобування палива, стверджують у компанії.
Вони заявляють, що через відсутність вільних коштів не можуть ввести в експлуатацію перспективні свердловини та родовища, що призводить до втрати Україною близько 4 млрд. куб. м власного природного газу щорічно.
"Це означає, що кожного року не отримані 4 млрд. куб. м газу НАК "Нафтогаз України" змушений заміщувати імпортованим паливом за ціною, значно вищою від вартості власного газу", - заявляє компанія.
"Майже половина населення сьогодні споживає газ українського видобутку за ціною 339 грн. за тис. кубометрів, у середньому тариф складає 477 грн., а ринкова ціна імпортованого газу – 1020 гривень", - пояснюється у прес-релізі.
Таким чином, у 2007 році компанія витрачає майже 2,5 млрд. гривень додаткових коштів на закупівлю дорожчого газу за кордоном, резюмує НАК.
У 2007 році основний вид діяльності дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" – видобуток вуглеводнів, забезпечив лише 9% прибутку компанії, що НАК вважає недостатнім для розвитку газового ринку.
"На сьогоднішній день "Укргазвидобування" виживає виключно завдяки рентабельності інших видів діяльності", - наголошує компанія.
"Фактично, найбільше газовидобувне підприємство України існує завдяки недофінансуванню у геологорозвідку, буріння, ремонт і діагностику промислового обладнання. Це суттєво зменшуватиме як безпеку, так і обсяги видобування газу в Україні у майбутньому", - додають у НАК.