Киргизія зняла перешкоду на шляху України до СОТ
Україна домоглася прориву в переговорах з Киргизією в рамках вступу у Світову організацію торгівлі.
На неофіційному засіданні робочої групи зі вступу України до СОТ в четвер у Женеві українська делегація на чолі з заступником міністра економіки Валерієм П’ятницьким використовувала оголошену напередодні тактику публічної демонстрації невиправданих претензій Киргизії до України, повідомляє "Комерсант-Україна".
Як повідомив один із учасників переговорів, киргизька сторона прилюдно визнала необґрунтованість вимог Бішкека до Києва обнулити імпортні мита на сільськогосподарську продукцію, наприклад цукор і м'ясо, висунуті в рамках підписання двостороннього протоколу про доступ на ринки товарів і послуг.
"Як з'ясувалося в ході засідання, є деяке нерозуміння Киргизією тих мит, що можуть бути змінені Україною. Якщо ця країна вимагає знизити мита для всіх країн, то це не двосторонні, а багатосторонні переговори, повноважень на які їм ніхто не давав", - сказало джерело.
В обмін українська сторона пообіцяла зберегти чинний з Киргизією нульовий режим двосторонньої торгівлі.
"Киргизька делегація погодилася розглянути нашу нову пропозицію, виголошену заступником міністра економіки Валерієм П’ятницьким, про гарантії збереження режиму свободи торгівлі після вступу України до СОТ. Не прийняти ці умови їм буде вкрай складно", - сказав співрозмовник.
Таким чином, Бішкек, по суті, відмовився від єдиної своєї торговельної вимоги до України, що заважала підписанню останнього двостороннього протоколу, без якого Україна не може схвалити тарифні додатки до звіту робочої групи і завершити вступ до СОТ. Інші дві умови Бішкека, за словами джерела, у четвер не обговорювалися.
Як відомо, раніше за рамки переговорів по СОТ було винесене питання підписання меморандуму про виділення Україною $27 млн. технічної допомоги в контексті погашення боргу СРСР і згода України не продовжувати антидемпінгове мито на електролампи, що минає 1 січня 2008 року.
Крім успішних переговорів із представниками Киргизії Україні удалося домогтися схвалення робочою групою підсумкового звіту про повну відповідність українського законодавства стандартам і нормам СОТ.
"Ми досягли прогресу в узгодженні звіту. З 20 неузгоджених положень після засідання залишилися лише 3, що можуть бути в робочому порядку вирішені зацікавленими сторонами протягом місяця", - уточнило джерело видання. Наприклад, було урегульоване питання маркірування дитячого харчування зі вмістом генно-модифікованих продуктів.
Уже наприкінці листопаду на офіційному засіданні робочої групи Україна зможе схвалити звіт і направити його в секретаріат СОТ навіть до узгодження тарифного додатку, що є прецедентом для організації.
Утім, експерти побоюються, що політична криза в Киргизії може вчергове відтягнути підписання протоколу й остаточне завершення переговорного процесу в рамках СОТ.