На виборах не зможе проголосувати мільйон українців?
Основною проблемою парламентських виборів стане наявність великої кількості помилок у виборчих списках, у зв'язку з якими, за розрахунками Комітету виборців України, не зможуть проголосувати близько 1 мільйона виборців.
Про це заявив голова КВУ Ігор Попов на прес-конференції у четвер у Києві.
За його словами, останній передвиборний звіт КВУ за 12-22 березня 2006 року свідчить про те, що кількість даних виборців з помилками на виборчих дільницях коливається від 5 до 15% від загальної кількості виборців в окрузі.
При цьому на окремих ділянках ці масштаби сягають 50%.
У свою чергу, заступник голови КВУ Євген Побережний зазначив, що "у проблемах зі списками в кожному з регіонів не помітно жодної системи", і пояснив, що спостерігачі КВУ прийшли до висновку про відсутність яких-небудь ознак централізованих намірів фальсифікувати списки виборців.
Як рекомендацію для виправлення цієї проблеми, Попов зазначив, що на сьогоднішній день ще не пізно ввести в дію закон, що дозволить виборцям оскаржити неточності в даних про себе в день виборів.
Водночас він зазначив, що, навіть якщо такий закон набере чинності, виникне проблема готовності судів до такої роботи.
Крім того, серед інших проблем у КВУ відзначають невирішену проблему комплектації дільничних виборчих комісій.
За оцінками спостерігачів комітету, на сьогоднішній день залишається близько 1-2% комісій неукомплектованих і приблизно 20% дільничних комісій, які будуть працювати в мінімальному складі, що може привести до проблем в організації роботи цих комісій у день виборів.
Представники КВУ також зазначають, що в багатьох регіонах проблемою залишається незадовільне організаційно-технічне забезпечення роботи комісії.
Так, понад 30% дільничних комісій мають проблеми з засобами зв'язку, приміщеннями й іншим устаткуванням.
У зв'язку з цим Побережний зазначив, що спостерігачі КВУ очікують проблеми з організацією процедури підрахунку голосів після закриття дільниць.
За його словами, ці проблеми можуть бути також пов'язані і з кількістю та розміром самих бюлетенів.
Він повідомив, що відповідно до розрахунків, проведених експертами комітету, підрахунок голосів на деяких дільницях в залежності від їхнього розміру може продовжуватися до 15.00, за умови безперервної роботи комісії.
Водночас, він висловив сумнів у тому, що члени комісії зможуть безперервно працювати з документами настільки високого ступеня звітності протягом більш ніж 30 годин.
На думку представників КВУ, до 10 години ранку 27 березня ЦВК буде мати тільки приблизно 20% офіційних звітів дільничних комісій, і, таким чином, оголошення офіційних результатів виборів може затриматися.