Ющенку пророкують складні відносини з Росією. Навіть якщо в економіці стане краще

Понеділок, 27 грудня 2004, 14:29
Російські політологи прогнозують труднощі в розвитку відносин між Москвою й Києвом після перемоги на президентських виборах в Україні Віктора Ющенка.

"Я б не став робити далекосяжні прогнози, але відносини Росії й України тепер будуть складними", - заявив у понеділок президент фонду "Політика" В'ячеслав Ніконов.

На його думку, "уже найближчими днями після інавгурації Ющенко може очікувати запрошення Україні вступити в НАТО, котре, як я впевнений, він прийме із вдячністю".

"Це ускладнить відносини з Росією, а в перспективі може створити великі проблеми для військово-промислового комплексу і в Україні, і в Росії, які винятково інтегровані. Також досить туманними уявляються перспективи нашого Чорноморського флоту", - сказав Ніконов.

Він зазначив, що в січні 2005 року "мало відбутися оформлення Єдиного економічного простору (ЄЕП) Росії, Білорусії, України й Казахстану".

"Ющенко, зважаючи на все, прийме рішення вийти з домовленостей по ЄЕП, і тоді перспективи цього проекту, принаймні, разом з Україною, досить туманні", - зазначив політолог.

Ніконов не виключив, що Росія може зіштовхнутися з труднощами по транспортуванню газу територією України.

"Лунали голоси прихильників Ющенка, що ті умови, на яких "Газпром" прокачує газ територією України, і (які) були погоджені з урядом президента Леоніда Кучми, не відповідають інтересам України. Я не виключаю, що може відбутися чергова "газова" війна", - вважає він.

На думку президента фонду "Політика", "важелі тиску у Росії, звичайно, є, але ніколи економічні важелі не перебивали ідеологію".

"В цілому я не очікую легких україно-російських відносин", - підкреслив Ніконов.

У свою чергу, керівник Ради із зовнішньої й оборонної політики РФ Сергій Караганов заявив, що з приходом до влади в Україні Ющенка "підстав для оптимізму не дуже багато", але й "підстав для паніки" він не бачить.

"Будуть складності, додаткові труднощі, може бути, країни зробили крок назад у зближенні, але ніяких катастрофічних сценаріїв поки що не проглядається", - відзначив він.

На думку Караганова, україно-російські відносини "можуть змінитися по суті, причому не стільки завдяки самому Ющенкові, а через позицію української політичної еліти, у якій з'явилися антиросійські настрої після "топорного" й неефективного втручання Москви у вибори".

Він також відзначив, що "європейці, котрі активно втрутилися в урегулювання ситуації на Україні, не упустять можливість і далі впливати на українські процеси, оскільки ЄС фактично не мав зовнішньополітичного капіталу, а тепер у нього з'явилося велике поле для діяльності".

"Через це збільшується ймовірність того, що Україну будуть підштовхувати до членства в НАТО, а через якийсь час для неї відкриють, хоча б формально, і можливість членства в ЄС. Таким чином, це може викликати досить істотні ускладнення для Росії", - сказав Караганов.

За словами політолога, "багато чого в цих питаннях залежатиме й від ситуації в Україні, яка може виявитися не дуже стабільною".

Він також вважає, що з перемогою Ющенка "проект ЄЕП завис ще більшою мірою, ніж коли б то не було".

Разом з тим, Караганов не бачить можливості виникнення складностей у газовій сфері.

"Тут є величезні взаємні інтереси Росії, України і Європи. Європа вже втягнена, а переговори з газового співробітництва Росія вела досить ефективно й при прем'єр-міністрі Ющенкові", - відзначив він.

Керівник Центру політичних технологій Ігор Бунін сказав, що "Росія сприйняла перемогу Ющенка болісно, але влада починає адаптуватися до нової реальності".

"Суперконфлікту між країнами не буде, але гіркота від поразки, дуже сильний осад у Москві залишиться. Звичайно ж, плани й проекти, які були раніше, пов'язані з ЄЕП і вільним ринком, тепер "підрубані", і Росії доведеться вибудовувати нові відносини з новою Україною", - сказав він.

Бунін також думає, що можна прогнозувати прискорення процесу інтеграції України в НАТО.

"В економічній сфері відносини можуть навіть покращитися, оскільки саме Віктор Янукович не хотів допускати російські компанії до приватизації на Україні, а Ющенко в цьому сенсі набагато відкритіший", - вважає він.

Політолог підкреслив, що "економічно у Росії й України все буде нормально, не гірше, ніж у часи Кучми, але політично виникнуть проблеми, а їхня гострота залежатиме від політичного вибору Росії - чи буде вона орієнтуватися до зближення з Європою, або буде далі прагнути створити "м'яке підчерев'я" захисту від Заходу".

Інтерфакс-Україна