Закриття "Сільських вістей" відкладено на невизначений термін

Середа, 26 травня 2004, 12:17
Апеляційний суд відклав розгляд справи щодо газети "Сільські вісті" у зв'язку з рішенням долучити до справи додаткові матеріали, на які сторони посилалися у ході судового розгляду.

Про це повідомляє Інститут масової інформації.

Зокрема, суд вирішив долучити рішення Київської прокуратури від 2003 року про відмову у порушенні кримінальної справи за подібним позовом Олександра Наймана.

Суд також зобов'язав представників Міжнародного антифашистського комітету надати відомості про засновників та членів цієї спілки громадських організацій.

Представники Василя Яременка, за рішенням суду, мають надати матеріали передруку його статей у газетах "Волинь" (Луцьк), "Український південь" (Миколаїв), "Дніпро" (Київ) та в деяких інших.

Оскільки термін надання документів передбачити неможливо, дата наступного судового засідання невизначена.

Після судового засідання 25 травня, сторони залишилися на своїх позиціях: газета "Сільські вісті" оскаржує рішення Шевченківського міського суду щодо закриття газети за розпалювання міжнаціональної ворожнечі за позовом Міжнародного антифашистського комітету. Представники останнього наполягають на тому, щоб дане судове рішення залишилося без змін.

Обґрунтовуючи необхідність скасування судового рішення про закриття "Сільських вістей", адвокат газети Микола Полудьонний сказав: "Рішення Шевченківського суду є абсолютно незаконним, безпідставним. По-перше, суд фактично перебрав на себе місію трактувати чиїсь оцінки на предмет їх правильності чи неправильності – хоча суд цього робити не може".

"По-друге, коли йдеться про кримінально каране діяння, таке як розпалювання міжнаціональної ворожнечі, треба, щоб спочатку, шляхом проведення попереднього слідства, а потім судового розгляду в кримінальному суді був встановлений факт такого діяння, встановлена особа, яка його вчинила", - сказав він.

"Має бути встановлено відповідно і її умисел – що вона саме таким способом бажала розпалити міжнаціональну ворожнечу між людьми, спровокувати якісь сутички, протистояння", - сказав Полудьонний.

"А вже після того, як таке рішення суду вступить в законну силу, можна говорити про те, що ця особа протизаконно використала цей ЗМІ у таких цілях... Цивільний суд цього встановити не може – у нього немає відповідних інструментів. Таким чином, рішення Шевченківського суду є просто нелегітимним", - додав Полудьонний.

"Постає питання – хто використав газету для розпалювання міжнаціональної ворожнечі? Жодної людини не названо в суді. Людини немає – отже не можна сказати, що хтось умисно бажав розпалити міжнаціональну ворожнечу. Якщо людина вважає ображеними свої національні почуття, то звертатися до суду має ця людина, а не громадська організація [Антифашистський комітет]", - вважає адвокат "Сільських вістей".

В свою чергу представник Міжнародного Антифашистського комітету Марія Швець не погодилася, що треба порушувати кримінальну справу за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

За її словами, у законі "Про друковані ЗМІ" немає необхідності існування обвинувального вироку суду за статтею 161 Кримінального кодексу (за розпалювання міжнаціональної ворожнечі). І, вважає вона, це зроблено "свідомо".

"Дуже важко подекуди притягти особу до кримінальної відповідальності з незалежних від правоохоронних органів причин. Зокрема, ці особи можуть перебувати поза межами країни, їх місцезнаходження може бути невідоме. Зараз за допомогою технічних засобів можна надсилати статті будь-якого змісту до редакції з будь-якої точки земної кулі", - сказала Швець.

За її словами, це підтверджується також і листом Вищого Арбітражного суду та Верховного суду України, які відносять дану категорію справ саме до цивільних спорів.

"Крім того, будь-яка людина зі здоровим глуздом, яка прочитає ці статті, я думаю, в неї не виникне сумнів щодо того, що вони спрямовані на розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі, в них пишуться жахливі речі щодо єврейської національної меншини, які жодне видання до цього часу ще не дозволяло собі писати", - стверджує Швець.

"І не треба забувати, що такі відомості поширені півмільйонним тиражем по всій території України серед осіб, для яких, можливо, ця газета, ми це розуміємо, є єдиним джерелом інформації. Коли ці статті підписані професором, директором інституту при навчальному закладі, то це мимоволі викликає до них дуже серйозне ставлення", - сказала представник Міжнародного Антифашистського комітету.

Читайте також:

Захисники "Сільських вістей" пікетують Апеляційний суд. Євреї відповідають "No pasaran!"

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування