У РАМКАХ ЄЕП ПРИЙМУТЬ ЄДИНУ ЕКОНОМІЧНУ КОНСТИТУЦІЮ

Неділя, 23 травня 2004, 17:21
На самміті Єдиного економічного простору, який починається в неділю, президенти чотирьох країн доручать до кінця 2004 року розробити всі основні нормативні акти організації.

Як повідомив міністр енергетики Росії Віктор Христенко, на зустрічі в Ялті лідери Росії, Казахстану, України і Білорусії "поставлять твердий термін для підготовки проектів усіх нормативних актів ЄЕП".

На думку Христенка, цим твердим терміном стане кінець 2004 року. "Думаю, що лідери ЄЕП доручать урядам зробити напрацювання нормативних актів до кінця року", - сказав він.

При цьому російський міністр відзначив той факт, що ці півроку - невеликий термін. "Боюся порівнювати з європейськими темпами (інтеграції), у скільки разів це менше – страшнувато!", - сказав Христенко, який представляє Росію в Групі високого рівня ЄЕП.

Він вважає темпи побудови ЄЕП "безпрецендентними". "Ми змогли з лютого 2003 року не тільки погодити і підписати угоду, але і ратифікувати її", - зазначив Христенко.

У свою чергу офіційний представник МЗС Росії Олександр Яковенко повідомив, що в Москві "задоволені ходом роботи з формування ЄЕП". "За порівняно невеликий період часу, який минув після підписання 19 вересня 2003 року установчого договору зроблено чимало", - сказав він.

Тим часом джерело в уряді Росії звернуло увагу на складності, які існують у формуванні ЄЕП. Зокрема, сказав співрозмовник, кожна з чотирьох країн ЄЕП має свою думку щодо документів, які потрібно прийняти в першу чергу.

"Казахстан зацікавлений у зниженні тарифного транспортного навантаження. Україна - у зниженні навантаження за залізничними тарифами. Серед ключових інтересів Росії - встановлення національного режиму для інвестицій", - відзначив він.

За словами джерела, робота над пакетом спільних законопроектів на сьогодні ускладнюється тим, що деякі з країн-учасниць намагаються "висмикнути з усього зводу документів 10-15 нормативних актів, які представляють для них найбільший інтерес, і проштовхнути їх для якнайшвидшого узгодження".

"На думку Москви, такий шлях безперспективний", - сказало джерело. Він сказав, що єдиний вихід з цієї ситуації - прийняти всі документи пакетом.

"Розв'язання проблеми полягає в тому, щоб об'єднати їх усі в кодифікований документ, зробити свого роду економічну конституцію ЄЕП, а вже усередині неї передбачити різнорівневу і різношвидкісну інтеграцію", - сказало джерело.

За словами джерела, Казахстан і Білорусія, у принципі, згодні з тим, що "законодавство ЄЕП" потрібно робити спільним і комплексним. Тим часом, українська сторона намагається "зробити витяжку з усіх 100 із гаком документів, вичленувавши з них ті, котрі відносяться до створення зони вільної торгівлі без вилучень і обмежень".

У зв'язку з цим джерело підкреслило, що на думку Москви, "це питання (про створення зони вільної торгівлі) потрібно переводити в двосторонній формат Росія-Україна".

При цьому співрозмовник повідомив, що в ході нещодавнього візиту до Москви прем'єра України Віктора Януковича був узгоджений графік скасування вилучень із зони вільної торгівлі, що стосується чотирьох груп товарів - кондитерських виробів, цукру, спирту і тютюну.

За інформацією джерела, найбільш рання дата скасування вилучень, у залежності від товарної групи, - це 2005 рік, а найбільш пізня – 2012 рік.

Документ може бути підготовлений до підписання на засіданні російсько-української міжурядової комісії наприкінці червня - початку липня цього року.

Серед обставин, які ускладнюють формування ЄЕП, співрозмовник РІА "Новости" назвав також внутрішньополітичну ситуацію в Україні і, зокрема, жовтневі вибори президента. У цьому зв'язку, вважає він, усі складні питання, які стосуються ЄЕП, необхідно вирішувати з Україною в двосторонньому форматі.

Торкаючись ратифікації Києвом Бішкекської угоди про "нульовий варіант" і переходу Росії на принцип стягування ПДВ у торгівлі нафтою і газом за країною призначення, джерело РІА "Новости" повідомило, що "прямого ув'язування тут бути не може".

У той же час, сказав він, "ми готові вирішити питання з ПДВ, незважаючи на його ціну для Росії $800 милионов на рік, у випадку якщо буде урегульована проблема по "нульовому варіанту".

Україна - єдина колишня радянська республіка, яка не визнає "нульовий варіант", за яким, зокрема, уся закордонна власність і борги СРСР перейшли до Росії.

У той же час у п'ятницю інше джерело в уряді повідомило РІА "Новости", що Росія не планує з 2005 року переходити в торгівлі нафтою і газом з Україною на принцип стягування ПДВ за країною призначення. У проект федерального бюджету на 2005 рік не будуть закладатися відповідні втрати бюджету, які оцінюються фахівцями в $800 мільйонів, сказав він.

РІА "Новости", Інтерфакс-Україна