Капкан для Януковича в Європейському суді з прав людини

Вівторок, 18 травня 2004, 19:48
У Європейському суді з прав людини добігає кінця історія, зафіксована для прийдешніх поколінь на захищених від старіння цифрових записах Миколи Мельниченка. Це справа донецького адвоката Салова. Якщо хтось забув – нагадаємо: ідеться про той самий випадок, коли, згідно з аудіоархівом майора, Кучма вимагав від губернатора Донецької області Януковича піддати екзекуції геніталії судді місцевого суду шахтарського краю.

І от нещодавно, 27 квітня страсбурзький суд із прав людини одностайно ухвалив визнати прийнятною для розгляду скаргу Салова на порушення Україною ст. 5 п. 3 і ст. 10 Європейської конвенції про захист прав людини.

Це давня історія, яка іде корінням у минулі президентські вибори. Адвокат Сергій Салов був заарештований у Донецьку 31 жовтня 1999 року, саме в день всенародного голосування. В підсумку він був засуджений до п’яти років позбавлення волі з відстроченням виконання вироку на два роки та позбавленням права займатися адвокатською діяльністю.

Салова засудили за перешкоджання здійснення виборчих прав громадян (стаття 127 частина 2 Кримінального кодексу України). Прокуратура Донецька обвинуватила адвоката в поширенні п’ятьох листівок із повідомленням "про смерть Кучми від алкогольної інтоксикації". І після восьмимісячного перебування в СІЗО він був засуджений.

Сам Салов стверджує, що листівки знайшов у поштовій скриньці – вони виглядали як свіже число газети "Голос України".

"Та газета ззовні нічим не відрізнялася від справжньої. Я її виписував перед тим десять років. Уже коли по моїй справі проводилася експертиза, то було виявлено, що підробку газети можна довести лише при її збільшення у 500 разів. Так от, я дістав газету зі скриньки, показав на кухні сусідам, ми обговорили: "Ну, помер Кучма – не помер, не відомо". Потім на наступний день показав ще двом людям на вулиці, і через якийсь час мене арештували", - пригадав Салов.

Після оприлюднення записів Мельниченка з’ясувалося, що справою проти Салова переймалися особисто Кучма і губернатор Янукович.

Зокрема, як чути із записів, Янукович погодився з Кучмою, що треба "підвісити на ніч за яйця" суддю Куйбишевського райсуду Донецька Олександра Тупицького.

Чим викликав гнів першої особи держави рядовий суддя заштатного суду? Тим, що відправив справу Салова на додаткове слідство, зазначивши, що у діях донецького адвоката немає ознак кримінального злочину за статтею "перешкоджання здійснення виборчих прав громадян".

Натомість суддя зазначив, що в діях Салова є поширення наперед неправдивих даних або, можливо, наклеп на президента. Міська прокуратура могла вибрати перший варіант, однак тоді Салову світив максимум штраф в 500 гривень. У другому випадку це було кримінальне покарання. Прокуратура Донецька обрала цей варіант. Чим дуже здивувала Салова: "Якщо вони пішли шляхом наклепу на Кучму, то тоді йому довелося б давати свідчення по справі!".

Саме це обурило Кучму. Слухаємо плівки Мельниченка:

Кучма: "Крутив, крутив ваш суд якийсь і повернули справу назад і сказали: це треба розглядати не як поширення…, а як образу президента. Це ж подонки твої судді. Я повинен їхати до них і давати свідчення! Тому візьми цього суддю, блядь, за яйця подвесь, хай повісить одну ніч".

На що Янукович відповів: "Ми розберемося".

Очевидно, після цієї розмови в кабінеті Кучми хтось "переконав" суддю змінити свою думку. Привозять Салова на суд, а Тупицький, який спочатку відхилив обвинувачення за статтею "перешкоджання здійснення виборчих прав громадян", заявляє, що судити Салова будуть… саме за це.

Що ж трапилося? Донецький обласний суд задовольнив протест обласного прокурора Пшонки (зараз заступник генпрокурора Васильєва). Цей протест був незаконний, оскільки його було подано з порушенням термінів. Через 30 днів, хоча на це було лише 7 днів.

При цьому суддя повернувся до тієї статті обвинувачення Салова, проти якої він сам протестував. Не відомо, чи було проведено з його статевими органами якісь маніпуляції, однак згодом він із рядового судді став главою райсуду.

А Салова засудили до п'яти років тюрми із дворічною відсрочкою. Протягом цього часу він інших злочинів не скоював, тож до в'язниці його не садили. Однак зараз він вважається судимим. І йому заборонено займатися адвокатською діяльністю.

Салов у 2001 звернувся до Європейського суду з прав людини, доклавши до скарги розшифровку розмови між Кучмою та Януковичем із газети "Товариш". І от нарешті Європейський суд остаточно визнав справу прийнятною до розгляду. За це проголосували всі сім суддів одноголосно, включаючи і представника України Буткевича.

Салов каже, що це рівносильно перемозі, оскільки до цього Євросуд п'ять разів звертався до Міністерства юстиції України, перевіряючи його заяву. Тепер суд запропонував Салову до 30 червня 2004 надати до Страсбургу кошторис всіх своїх збитків, спричинених незаконним арештом та засудженням. Одночасно суд рекомендував владі України у той же строк знайти можливість укласти з Саловим мирову угоду з виплатою належної грошової компенсації.

Салов назвав "Українській правді" свої вимоги – його реабілітація, а також 50 000 доларів компенсації (адже чотири роки у нього була заборона на професію).

Якщо Україна як відповідач погодиться на мирову, то виникне мальовнича мізансцена: платити гроші доведеться уряду, який очолює той самий Янукович, що доклав руки до визнання Салова винним.

Найцікавіше, що якщо Україна не погодиться на мирову, то суд може почати розгляд справи Салова на початку осені 2004. І в разі перемоги донецького адвоката платити всю ту ж компенсацію Салову доведеться... тому ж таки уряду Януковича. Капкан!

У другому випадку ефект програшу влади України підсилиться тим, що в цей самий час Янукович буде активно балотуватися в президенти.


Слухайте також у форматі mp3 епізод із записів Мельниченка, де Кучма доручає Януковичу підвісити "за яйця" суддю. Даний файл тимчасово не доступний для тих, хто читає дзеркало "Української правди" www2.pravda.com.ua

Читайте також:

Судомості Януковича, слід КДБ і аналогії з Медведчуком

Імідж Януковича – хлоркою!

Курс кримінального прем’єрознавства. Частина 2

Курс кримінального прем’єрознавства. Частина 1

Янукович на зоні анашу не курив

Янукович про себе та свої доходи

КУЧМІ СМІШНО, КОЛИ ПОЧИНАЮТЬ ЗГАДУВАТИ ПРО СУДИМОСТІ ЯНУКОВИЧА

Записи Мельниченка: "Судді взагалі подонкі"